رییس کل دادگستری اصفهان: پرونده بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها به صورت ویژه رسیدگی می‌شود

۱۴۰۰/۹/۹

اسدالله جعفری رییس کل دادگستری اصفهان از رسیدگی ویژه به پرونده بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر در این استان خبر داد و گفت که آنها پس از تکمیل پرونده در شعب ویژه محاکمه خواهند شد.

سازمان حقوق‌بشر ایران اعلام کرده در جریان اعتراض‌های روز جمعه پنجم آذرماه در اصفهان، حدود ۱۲۰ نفر بازداشت شده‌اند.

با این حال فرمانده یگان ویژه ناجا تعداد بازداشت‌شدگان را ۶۷ نفر اعلام کرده است.

رییس کل دادگستری اصفهان در سخنان روز سه‌شنبه نهم آذرماه خود اشاره‌ای به تعداد بازداشتی‌ها نکرده اما اتهام‌های آنها را «اخلال در نظم عمومی، سلب آرامش و آسایش، تخریب اموال دولتی و اشخاص، درگیری با مأموران دولتی و انتظامی» عنون کرده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای رییس قوه‌قضاییه روز دوشنبه هشتم‌ آذرماه، اعتراض‌ها به بی‌آبی در اصفهان را «‌مطالبه به‌حق» عنوان کرده ولی در عین حال گفته بود «افراد غافل یا بدخواه و اشخاص وابسته به خارج» در اعتراضات اخیر «موج‌سواری» کردند و در تلاش بودند «آرامش و امنیت مردم را به هم بزنند».

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، نیروهای یگان ویژه برای سرکوب اعتراض‌های اصفهان علاوه بر بازداشت گروهی از معترضان، با پرتاب گلوله‌های ساچمه‌ای، آسیب جدی به ده‌ها نفر از معترضان رساندند. طبق گزارش‌ها دستکم حدود ۳۰ نفر از معترضان به دلیل برخورد ساچمه به چشمشان در بیمارستان بستری‌اند.

تجمع‌ها در اصفهان به مدت دو هفته در بستر خشک‌ زاینده‌رود برای اعتراض به کم‌آبی و مدیریت منابع آب برگزار شد اما پنجشنبه چهارم آذر چادر‌های کشاورزان به آتش کشیده شد و پس از آن ماموران یگان ویژه از ادامه تجمع‌ها ممانعت کردند.

کمپین حقوق بشر در ایران روز دوشنبه هشتم آذرماه با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «با وجود به رسمیت شناخته شدن اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حاکمیت عملا نیروهای نظامی و امنیتی را در صف اول برخورد با اعتراضات اصفهان قرار داد و زاینده‌رود را خون‌آلود کرد.»

این کمپین «سرکوب شدید معترضان به دست حاکمیت» را به سختی محکوم کرد و از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست «حق اعتراض مردم به بحران بی‌آبی را به رسمیت بشناسد.»

بر اساس گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری، دست‌کم ۲۱۴ نفر از جمله ۱۳ کودک در جریان اعتراضات روزهای گذشته در اصفهان بازداشت شدند و تعدادی از بازداشت‌شدگان به زندان اصفهان، زندان خمینی‌شهر و ندامتگاه زنان اصفهان منتقل شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

اقتصاد و بازار
امروز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید