نخست وزیر اسرائیل: مذاکره‌کنندگان در وین مقابل باج‌خواهی ایران بایستند

۱۴۰۰/۹/۸

همزمان با ازسرگیری مذاکرات وین برای احیای برجام، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، از کشورها طرف مذاکره با ایران خواست مقابل باج‌خواهی هسته‌ای حکومت این کشور مقاومت کنند.

بنت روز دوشنبه هشتم آذر در پیامی ویدیویی خطاب به نمایندگان کشورهای طرف مذاکره با ایران گفت: «امروز ایران با یک هدف مشخص وارد مذاکرات در وین خواهد شد. برای پایان دادن به تحریم‌ها در ازای تقریبا هیچ.»

او ادامه داد: «ایران فقط برنامه هسته‌ای خود را حفظ نمی‌کند، بلکه از امروز، برای آن هزینه هم دریافت خواهند کرد.»

بنت همچنین در بخش دیگری از این پیام ویدیویی به اعتراضات مردمی اخیر در اصفهان اشاره کرد و گفت: «همین هفته، رژیم ایران به مردم خودش در خیابان‌های اصفهان شلیک کرد. به‌خاطر جرات برای اعتراض به بی‌آبی در کشورشان. بله، آنها به شهروندان خود به‌خاطر تشنگی شلیک کردند. چنین رژیم قاتلی نباید پاداش بگیرد.»

او تاکید کرد: «ایران در ازای وحشی‌گری‌هایش مستحق پاداش، معامله و لغو تحریم‌ها نیست. من از متحدان اسرائیل در سراسر جهان می‌خواهم تسلیم باج‌خواهی هسته‌ای ایران نشوید.»

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه نیز از لغو احتمالی تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده بود.

بنت در نشست هفتگی کابینه اسرائیل درباره به ازسرگیری مذاکرات وین گفت: «اسرائیل از تمایل به لغو تحریم‌ها و اجازه دادن به پرداخت میلیاردها دلار به ایران در ازای محدودیت‌های هسته‌ای ناکافی، بسیار نگران است.»

او ادامه داد: «این پیامی است که ما به هر طریقی به آمریکایی‌ها و همه کشورهای مذاکره‌کننده با ایران می‌رسانیم.»

کمی پس از این سخنان نخست وزیر اسرائیل، یائیر لاپید وزیر خارجه این کشور یکشنبه برای سفری دو روزه با هدف رایزنی با مقام‌های فرانسه و بریتانیا درباره ایران وارد لندن شد.

او همزمان در یادداشت مشترکی با همتای بریتانیایی خود که در روزنامه تلگراف منتشر شد، نوشت: «زمان در حال گذر، نیاز به همکاری نزدیک با شرکا و دوستانمان برای خنثی کردن جاه‌طلبی‌های ایران را تشدید می‌کند.»

قرار است بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز این هفته به واشینگتن سفر کند و درباره موضوع ایران با مقام‌های آمریکایی مذاکره کند.

مقام‌های اسرائیل در ماه‌های اخیر به صراحت با احیای توافق هسته‌ای ایران ابراز مخالفت کرده‌اند و می‌گویند که تهران بیش از هر زمان دیگری به ساخت سلاح اتمی نزدیک شده است.

ایران ۱۴۰۰
خبر ورزشی
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید