فضای امنیتی در اصفهان، تکذیب کشته شدن یک نفر از معترضان و فشار به کشاورزان

۱۴۰۰/۹/۶

در ادامه فضای امنیتی در اصفهان، روز شنبه نیز نیروهای یگان ویژه در اطراف پل خواجو مستقر بودند و گزارش‌هایی از قطع اینترنت تلفن همراه منتشر شد؛ همزمان یک مقام امنیتی بازداشت ۶۷ نفر را تایید کرد و یک مقام پزشکی نیز از بستری بودن ۱۹ نفر خبر داد.

نورالدین سلطانیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، روز شنبه بدون اشاره به جزییات گفت کشته شدن یک نفر در اعتراضات این شهر صحت ندارد.

در رسانه‌های اجتماعی گزارش‌هایی مبنی بر جان باختن یک جوان ۲۵ ساله در بیمارستان شریعتی اصفهان بر اثر اصابت تعداد زیادی ساچمه و خونریزی منتشر شده است.

سلطانیان همچنین بدون اشاره به تعداد کل مجروحان اعتراضات اصفهان گفت آسیب‌دیدگان سطحی ترخیص شدند و ‍۱۹ نفر که دچار آسیب‌های چشمی شده‌اند همچنان بستری هستند. به گفته او، بیشتر مصدومان ۱۸ تا ۵۵ ساله هستند و در بین آنها تعدادی زن مشاهده می‌شوند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ساعتی پیشتر نیز گفته بود حال دو تن از مجروحان «مناسب نیست».

محمدرضا جان‌نثاری، معاون سیاسی-امنیتی استانداری اصفهان، نیز روز شنبه گفت که درباره تعداد مجروحان افراد بازداشت‌شده «هنوز فرصت نشده که جمع‌بندی صورت گیرد.»

با این حال حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی، به خبرگزاری فارس گفت نیروهای این یگان تا روز شنبه ۶۷ نفر را در اعتراضات اصفهان بازداشت کرده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی و همچنین گزارش‌های مختلف صداوسیما و رسانه‌های حکومتی همچنان تاکید دارند که معترضان روز جمعه کشاورز نبودند.

با این حال محمد باقرزاده، خبرنگار روزنامه شرق، در توییتی نوشت که نمایندگان کشاورزان زیر فشار قرار دارند که اعتراضات اصفهان را محکوم کنند.

او گفت بر خلاف مطالب نقل‌شده در تلویزیون به نقل از نمایندگان کشاورزان، دو نفر از این نمایندگان به روزنامه شرق گفتند که معترضان روز جمعه کشاورز بودند.

سازمان حقوق بشر ایران از بازداشت ۱۲۰ نفر در اعتراضات خبر داده و گفته است که سه نفر از بازداشت‌شدگان با آمبولانس مستقیما به بخش «بهداری و سردخانه» زندان منتقل شدند که احتمال می‌رود کشته شده باشند.

در تصاویر و ویدیوهایی که از اعتراضات روز جمعه اصفهان منتشر شد دست‌کم یک مرد و یک زن دیده می‌شوند که بدون حرکت روی زمین افتاده‌اند.

در یکی از ویدیوها نیز تصویر مرد جوانی روی برانکارد در حال حمل به آمبولانس دیده می‌شود و راوی ویدیو می‌گوید که او جان‌باخته است.

تصویر یک زن میانسال هم در حالی که خون از کنار دهان او بیرون زده و روی زمین افتاده در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

تازه‌ترین خبرها

مردم معمولی - آفریقا
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید