مقام‌های اسرائیل: بدون کمک آمریکا نیز برای مقابله با ایران آماده‌ایم

۱۴۰۰/۹/۴

مقامات اسرائیلی با هشدار نسبت به پیامدهای رویکرد احتمالی آمریکا برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای ناکامل با ایران، تاکید کردند که اسرائیل حتی بی‌کمک آمریکا نیز قادر است با تهدید جمهوری اسلامی مقابله کند.

رییس کمیته روابط خارجی و دفاعی پارلمان اسرائیل به رادیو «۱۰۳ اف‌ام» این کشور گفت اسرائیل حتی بدون حمایت آمریکا قادر به اقدام علیه ایران است.

او افزود ارتش اسرائیل در صورت لزوم از «توانایی‌های متنوع» خود برابر ایران برای توقف برنامه هسته‌ای این کشور استفاده خواهد کرد.

ایتای تگنر، کاردار سیاسی اسرائیل در بحرین، نیز به اکسیوس گفت مشارکت‌های رو به رشد اسرائیل در منطقه، ایرانی‌ها را شب بیدار نگه می‌دارد.

او افزود: «ایرانی‌ها در سوریه و لبنان جبهه‌ای را علیه ما گشودند، اما حالا وقتی به آن سوی خلیج فارس نگاه می‌کنند ما را در آنجا با متحدانمان می‌بینند.»

این در حالی است که کنت مکنزی، فرماندە ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، چهارشنبه به نشریه تایم گفت در صورت شکست مذاکرات اتمی ایران، نیروهایش برای گزینه نظامی آماده‌اند.

در همین حال، وال استریت ژورنال گزارش داد مقام‌های اسرائیلی به کاخ سفید تاکید کرده‌اند که با ایران به «توافق نیمه‌کاره» نرسد و هشدار داده‌اند چنین توافقی به منزله «هدیه»‌ به دولت ابراهیم رئیسی و ایجاد اختلاف بین بایدن و عموم جامعه آمریکا در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران خواهد بود.

یک مقام ارشد اسرائیلی به وال‌استریت ژورنال گفت: «اسرائیل از اینکه آمریکا دارد زمینه را برای توافق کمتر برای کمتر آماده می‌کند، بسیار نگران است. چنین توافقی مخرب، صرفا به نفع رژیم ایران و هدیه‌ای بزرگ به رژیم جدید افراطی وابسته به سپاه پاسداران خواهد بود.»

این مقام اسرائیلی با هشدار نسبت به اینکه چنین توافقی افکار عمومی ایران و کشورهای منطقه را به این نتیجه خواهد رساند که «باج‌گیری هسته‌ای» نتیجه می‌دهد، خاطرنشان کرد در چنین شرایطی ایران در مذاکرات به شیوه وقت‌کشی روی‌آورده و از سوی دیگر از طریق شبه‌نظامیان مورد حمایت خود به پایگاه آمریکا در سوریه حمله می‌کند.

یک مقام بلندپایه امنیتی دیگر اسرائیل نیز در گفت‌وگو با وال استریت ژورنال با اشاره به اینکه در دوسال اخیر «تجاوزهای منطقه‌ای» ایران افزایش یافته گفت: «محدودیت‌های کمتر به تجاوزگری‌های بیشتر منجر خواهد شد و پول بیشتری که آنها از کاهش تحریم‌ها به دست می‌آورند، نا آرامی‌های بیشتری را در منطقه ایجاد خواهد کرد.»

نفتالی بنت، نخست‌وزیر، دستور داده است که تولیدات موشکی این کشور برای مقابله با تهدیدهای ایران افزایش یابد. کانال ۱۲ اسرائیل روز ۲۷ مهر خبر داده بود که این کشور رقمی بالغ بر یک و نیم میلیارد دلار را به تقویت توانمندی‌های نظامی خود به منظور حمله به تاسیسات اتمی ایران اختصاص داده است.

این بودجه قرار است صرف تهیه و تقویت انواع هواپیما و جنگنده، پهپادهای جمع‌آوری اطلاعات و تسلیحات خاصی شود که در حمله احتمالی به ایران به کار می‌رود.

اخبار
مستند - گذر از آند
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید