نخستین دیدار مدیرکل آژانس با وزیر خارجه دولت رئیسی در آستانه از سرگیری مذاکرات اتمی

۱۴۰۰/۹/۲

چند روز مانده به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نخستین بار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی دیدار کرد.

بر اساس آنچه رسانه‌های ایران از این دیدار گزارش دادند، گروسی روز سه‌شنبه دوم آذر در این دیدار گفت: «آماده‌ام تا با حسن نیت و همکاری نزدیک با جمهوری اسلامی ایران مسائل فنی باقی‌مانده میان آژانس و ایران را در کوتاه‌ترین زمان ‌ممکن حل و فصل کنم.»

همچنین بر اساس همین گزارش‌ها، امیر عبداللهیان طی این دیدار از آژانس خواست که از «اتخاذ مواضع سیاسی» اجتناب کند.

او گفت که از نظر جمهوری اسلامی، آژانس باید «در چارچوب وظایف فنی خود» به همکاری با ایران ادامه دهد.

گروسی کمی پیش از دیدار با امیرعبداللهیان با محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز دیدار کرد.

او در یک کنفرانس خبری در تهران گفت آژانس تلاش می‌کند همکاری و گفت‌وگو با ایران را تقویت کند.

گروسی به موارد اختلاف میان آژانس و تهران اشاره نکرد، اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از جمهوری اسلامی خواسته درباره منشاء ذرات اورانیوم در مکان‌های اعلام‌نشده توضیح دهد و همچنین دسترسی تکمیلی به برخی مکان‌های اعلام‌نشده را فراهم کند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در حضور گروسی قول داد در روندی که مذاکرات آن همچنان ادامه دارد، جمهوری اسلامی به پرسش‌های باقی‌مانده آژانس پاسخ دهد.

او نیز همانند امیرعبداللهیان بر عدم اتخاذ مواضع سیاسی از سوی آژانس تاکید کرد.

قرار است گروسی پس از پایان سفر خود به تهران، در بازگشت به اتریش در فرودگاه وین درباره این سفر خود به خبرنگاران توضیح دهد.

همچنین قرار است نشست مجازی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه سوم آذر برگزار شود و موضوع نظارت و راستی‌آزمایی آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران یکی از موضوعات این نشست خواهد بود.

سفر گروسی به تهران و برگزاری نشست شورای حکام در حالی است که قرار است تا چند روز دیگر مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام در وین آغاز شود.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر نیمروزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید