وزیر دفاع اسرائیل:ایران از پایگاه‌‌ چابهار و قشم برای حملات پهپادی دریایی استفاده می‌کند

۱۴۰۰/۹/۲

بنی گنتس وزیر دفاع اسرائیل گفت که ایران از پایگاه‌‌های چابهار و قشم برای حمله پهپادی به اهداف دریایی استفاده می‌کند. او گفت که از این پایگاه‌ها برای نگهداری پهپادهای رزمی استفاده می‌شود.

گانس روز سه‌شنبه دوم آذر در یک کنفرانس امنیتی در دانشگاه رایشمن گفت اکنون نیز پهپادهای تهاجمی پیشرفته «شاهد» در این دو پایگاه مستقر هستند.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین به کشورهای عربی منطقه خلیج فارس، از جمله بحرین، امارات متحده عربی که اسرائیل در سال گذشته روابط خود با آنها را عادی‌سازی کرد، پیشنهاد داد تا علیه تهدیدهای پهپادی جمهوری اسلامی با یکدیگر همکاری کنند.

ژنرال امیکام نورکین نیز در این کنفرانس گفت: «این یک فرصت عالی برای ایجاد تماس‌ها و ایجاد یک طرح دفاعی برای همه کشورهایی است که منافع مشترکی در دفاع از خود دارند.»

او خطاب به کشورهای عربی منطقه تاکید کرد: «ما می‌توانیم به طور قابل توجهی [در زمینه مقابله با پهپادها] کمک کنیم؛ چه از نظر اطلاعاتی، چه از نظر شناسایی و رهگیری.»

افشای دو پایگاه نظامی جمهوری اسلامی برای حملات پهپادی در منطقه در حالی است که پیشتر بنی گنتس وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرده بود نیروهای جمهوری اسلامی در پایگاهی در شهر کاشان به «تروریست‌های» یمن، عراق، سوریه و لبنان آموزش کار با پهپاد می‌دهند.

گنتس یکشنبه ۲۱ شهریور در یک کنفرانس در موسسه سیاست ضدتروریسم دانشگاه رایشمن در هرتزلیا تاکید کرد: «این پایگاه مقر اصلی سازوکار ایران برای صدور تروریسم هوایی در منطقه است».

این اظهارات پس از آن بود که در پی حمله پهپادی به کشتی مرسر استریت تحت مدیریت اسرائیل در آب‌های سواحل عمان، آمریکا، اتحادیه اروپا و اسرائیل، جمهوری اسلامی را به دست داشتن در این حمله متهم کردند.

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا با انتشار اطلاعات و تصاویری از این حمله، تاکید کرد پهپاد به کار رفته در آن، ساخت ایران بوده است.

همچنین جمهوری اسلامی متهم است با حمایت از شبه‌نظامیان شیعه در عراق، در حملات پهپادی آنان به مواضع و نیروهای آمریکایی در عراق، و همچنین با حمایت از حوثی‌های یمن، در حملات پهپادی آنان علیه عربستان سعودی نقش دارد.

جمهوری اسلامی همچنین از گروه‌های شبه‌نظامی در لبنان و سرزمین‌های فلسطینی نیز حمایت می‌کند.

نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل گفته است: «ایران، اسرائیل را محاصره کرده است. تعقیب تروریست‌ نیروی قدس سپاه حین انجام ماموریت دیگر معنی ندارد. باید سراغ منبع آن برویم.»

او درباره احتمال احیای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی نیز گفت حتی اگر بازگشتی به برجام وجود داشته باشد، اسرائیل به آن مقید نخواهد بود.

اسرائیل و کشورهای عربی منطقه از این که برنامه موشکی جمهوری اسلامی و مداخلات تهران در امور داخلی کشورهای منطقه در برجام در نظر گرفته نشد، به این توافق انتقاد دارند.

موزه مقاومت
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید