وزیر دفاع اسرائیل:از یک توافق اتمی قوی‌تر و تضمین‌کننده نظارت دقیق بر ایران حمایت می‌کنیم

۱۴۰۰/۹/۱

بنی گنتس  وزیر دفاع اسرائیل گفت که این کشور از یک توافق اتمی با ایران که نسبت به برجام قوی‌تر باشد و نظارت دقیق بر تاسیسات اتمی ایران را تضمین کند حمایت خواهد کرد.

گنتس روز یکشنبه ۳۰ آبان در کنفرانس مشترک روزنامه هاآرتص و دانشگاه کالیفرنیا گفت که چنین قراردادی باید توانایی‌های اتمی کنونی ایران را از بین ببرد و بازرسی‌های دقیق را از تاسیسات اتمی و ساخت سلاح ایران ممکن سازد.

وزیر دفاع اسرائیل در جریان این کنفرانس گفت که ایران خود را به عنوان یک هژمون منطقه‌ای می‌بیند و علاوه بر تسلیح سیستماتیک گروه‌های تروریستی، ایدئولوژی رادیکال، تسلیحات، پول و نیروی انسانی را به همه خاورمیانه صادر می‌کند.

گنتس در ادامه افزود: «رژیم ایران به منابع اقتصادی حمله می‌کند همانطور که در حمله به آرامکو دیدیم؛ مسیرهای داد و ستد جهانی را مختل می‌کند همانطور که در حمله به کشتی مرسر استریت دیدیم؛ به روندهای دموکراتیک آسیب می‌زند همانطور که در عراق دیدیم و حکومت‌ها را از هم می‌پاشد همانطور که در لبنان و سوریه دیدیم.»

در جریان همین کنفرانس، رییس پیشین موساد، یوسی کهن نیز گفت که اسرائیل باید توانایی عملیاتی حمله به ایران را داشته باشد؛ همانطور که پیشتر به تاسیسات اتمی عراق و سوریه حمله کرده است.

او افزود: «‌تلاش برای نجات برجام باید با هدف برچیدن فیزیکی تاسیسات غنی‌سازی ایران انجام شود و اسرائیل باید حق اقدام یک‌جانبه علیه ایران را در صورت شکست مذاکرات داشته باشد.»

کهن تاکید کرد ایران به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد چون توانایی این کار را دارد و گفت که باید جلوی این موضوع گرفته شود.

به گفته کهن، حمله نظامی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران احتمال دارد که پیچیده باشد اما غیرممکن نیست.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
تیتر اول
مستند کوتاه: نیکیتا خروشچف

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید