نیویورک‌تایمز: اسرائیل با وجود هشدار آمریکا حمله به تاسیسات اتمی ایران را متوقف نمی‌کند

۱۴۰۰/۹/۱

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت مقام‌های اسرائیلی به همتایان آمریکایی خود گفته‌اند با وجود هشدار واشینگتن، حمله به تاسیسات اتمی ایران را متوقف نمی‌کنند.

نیویورک تایمز به نقل از چند مقام آمریکایی که نامشان فاش نشده، نوشت آمریکا به اسرائیل هشدار داده که این حملات مکررش علیه تاسیسات اتمی ایران ممکن است از نظر تاکتیکی رضایت‌بخش باشد، اما نتیجه معکوس دارد و احتمال دارد فقط به تشویق جمهوری اسلامی برای بازسازی سریع این تاسیسات منجر شود.

به نوشته این روزنامه، این موضوع یکی از اختلاف‌های متعددی است که آمریکا و اسرائیل در زمینه مزایای استفاده از دیپلماسی به جای زور، با یکدیگر دارند.

بر اساس این گزارش، در اواخر بهار انفجارهایی در مجتمع تولید قطعات سانتریفیوژ در کرج روی داد ولی تولید این مجتمع در اواخر تابستان ازسرگرفته شد و یکی از مقام‌های بلندپایه آمریکایی آن را طرح «بازسازی بهتر» تهران خواند.

این روزنامه نوشت زمانی که ابراهیم رئیسی کار خود را به عنوان رییس جمهوری اسلامی آغاز کرد مقام‌های آمریکایی امیدوار بودند او سندی را که در مذاکره‌های دوران حسن روحانی بر سر آن توافق شده بود، بپذیرد و مسئول پیامدهای احتمالی آن برای ایران را رییس جمهور و وزیر خارجه پیشین ایران بدانند.

اما به نوشته نیویورک‌تایمز این یک «اشتباه محاسباتی» آمریکا بود، زیرا حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کنونی ایران در اواخر سپتامبر اعلام کرد این کشور علاقه‌ای به انجام آن نوع مذاکراتی که دولت قبلی ایران انجام داده ندارد.

در حالی که قرار است مذاکرات احیای برجام تا یک هفته دیگر در وین از سرگرفته شود، نیویورک‌تایمز نوشت آن سندی که در مذاکرات دوران روحانی به دست آمد اکنون یک متن مرده به نظر می‌رسد.

همچنین بر اساس تحلیل این روزنامه، این وعده جو بایدن که قرار بود در سال اول ریاست جمهوری‌اش آمریکا به برجام بازگردد و سپس توافقی «طولانی‌تر و قوی‌تر» با ایران منعقد شود، به نظر می‌رسد کاملا از بین رفته است.

مقام‌های آمریکایی در هفته‌های اخیر به طور علنی اعلام کرده‌اند اگر ایران در وین سنگ‌اندازی کند، ممکن است واشینگتن مجبور شود تحریم‌های جدیدی را علیه ایران در نظر بگیرد.

با این حال، به نوشته این روزنامه، در روزهای اخیر تلاش‌هایی در داخل کاخ سفید برای رسیدن به یک توافق موقت با جمهوری اسلامی در جریان است؛ با این هدف که ایران تولید اورانیوم غنی‌شده بیشتر و تبدیل آن به اورانیوم فلزی را که گامی مهم در جهت رسیدن به کلاهک هسته‌ای است، متوقف کند، و در عوض آمریکا تعدادی از تحریم‌ها را لغو کند.

نیویورک‌تایمز نوشت که این توافق موقت ممکن است برای مذاکره با ایران زمان بخرد و از سوی تهدیدهای اسرائیل را برای بمباران تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی متوقف کند.

این روزنامه گزارش خود را با این اظهارنظر رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به پایان می‌رساند که گفته بود آمریکا ممکن است مجبور شود اعلام کند برنامه هسته‌ای ایران بسیار پیشرفته‌تر از آن است که کسی بتواند با خیال راحت به برجام بازگردد.

مالی پیشتر گفته بود این یک ساعت زمانی نیست، بلکه یک ساعت تکنولوژیکی است و در مقطعی، توافق به حدی از بین می‌رود که دیگر پیشرفت‌های جمهوری اسلامی قابل بازگشت نیست. او با اشاره به برجام گفت: «شما نمی‌توانید یک جسد مرده را زنده کنید.»

روز شنبه لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در سخنرانی خود در نشست امنیتی منامه گفت واشینگتن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی متعهد به یافتن راه حلی دیپلماتیک است.

او با این حال هشدار داد اگر ایران مایل به تعامل در این زمینه نباشد، همه گزینه‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

تازه‌ترین خبرها

چشم‌انداز
ایران ۱۴۰۰
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید