سپاه پاسداران یک کشتی خارجی را به اتهام «حمل قاچاق سوخت» توقیف کرد

۱۴۰۰/۸/۲۹

در آستانه مذاکرات وین و سه روز پیش از سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، سپاه پاسداران بدون اشاره به جزییات از توقیف یک کشتی خارجی در آب‌های منطقه به اتهام «حمل گازوئیل قاچاق» خبر داده است.

احمد حاجیان، فرمانده ناوتیپ ۴۱۲ ذوالفقار در شهرستان پارسیان در استان هرمزگان، بدون اشاره به جزییات خبر داد که نیروهای این نهاد یک کشتی خارجی «حامل سوخت قاچاق» را با ۱۱ خدمه توقیف کرده‌اند.

او روز شنبه ۲۹ آبان گفت: «پس از بازرسی از این شناور بیش از ۱۵۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق کشف شد و هر ۱۱ خدمه خارجی آن برای گذراندن مراحل قانونی به حوزه قضایی شهرستان پارسیان معرفی شدند.»

حاجیان توضیح بیشتری در این باره نداد، به کشور مالک و همچنین تابعیت خدمه کشتی نیز اشاره‌ای نکرد و تنها گفت که این کشتی در حال دریافت سوخت قاچاق از چند لنج بوده است.

خبرگزاری فارس نیز ویدیویی از این کشتی منتشر کرده اما اشاره‌ای به کشور مالک آن نکرده است.

به گفته احمد حاجیان، این سومین بار است که نهاد تحت فرمان او کشتی‌های خارجی حامل سوخت را توقیف می‌کند.

این ناوتیپ اول آذر سال ۹۹ نیز اعلام کرده بود یک شناور خارجی با مالکیت پاناما را به اتهام قاچاق ۳۰۰ هزار لیتر سوخت توقیف کرده است.

اقدام جدید سپاه پاسداران در توقیف یک کشتی خارجی در حالی انجام شده که قرار است رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دوم آذر به تهران سفر کند.

شش روز پس از آن نیز مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ برای احیای برجام در وین آغاز خواهد شد.

حدود یک ماه پیش نیز توقیف نفتکش ویتنامی سوتیس توسط سپاه پاسداران جنجال‌برانگیز شد.

سپاه پاسداران روز ۱۲ آبان اعلام کرد که در هفته قبل از آن با اجرای «عملیات هلی‌برن» بر روی عرشه یک نفتکش که بعدا مشخص شد همان سوتیس است، جلوی توقیف محموله نفت صادراتی ایران از طرف آمریکا را گرفته و نیروهای آمریکایی نیز با وجود تعقیب نیروهای سپاه نتوانسته‌اند این نفتکش را پس بگیرند.

با این حال مقام‌های آمریکایی ضمن تایید گزارش‌ها درباره توقیف این نفتکش با پرچم ویتنام، روایت سپاه درباره رویارویی نیروهای نظامی دو کشور را تکذیب کردند.

سپاه‌ پاسداران روز ۱۹ آبان اعلام کرد نفتکش توقیف‌شده ساتیس پس از تخلیه نفت ایران در بندرعباس، با حکم قضایی آزاد شده است.

در دو سال گذشته جمهوری اسلامی چندین بار متهم شده است علیه کشتی‌ها در آب‌های منطقه حملاتی ترتیب داده است.

از سوی دیگر اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، گفته بود اسرائیل به ۱۲ نفت‌کش ایرانی آسیب زده و آن‌ها را منفجر کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید