سهیل عربی، زندانی عقیدتی پس از آزادی از زندان تبعید شد

۱۴۰۰/۸/۲۵

مصطفی دانشجو، وکیل سهیل عربی وبلاگ‌نویس و زندانی عقیدتی، اعلام کرد موکلش پس از پایان دوران محکومیت زندان برای «اقامت اجباری» به ‌مدت دو سال به شهر برازجان در جنوب ایران فرستاده شده است.

دانشجو روز سه‌شنبه ۲۵ آبان در توییتی اضافه کرد به دستورقاضی اجرا، مدت زمان اضافه نگهداری عربی در زندان از دوران اقامت اجباری کسر شد.

این وکیل دادگستری یک هفته پیش نوشته بود با صدور دادنامه ادغام پرونده‌ها و ابلاغ آن به زندان رجایی‌شهر، جمع دوران حبس سهیل عربی ۲۸۰۰ روز است، اما او تاکنون ۳۰۵۰ روز تحمل حبس کرده است.

به گفته دانشجو، مقام‌های زندان ۱۴ماه زندانی بودن سهیل عربی در فاصله بین اتمام محکومیت اول تا شروع پرونده ادغامی جدید او را محاسبه نکرده بودند.

عربی در سال ۹۲ از سوی سپاه پاسداران بازداشت شد و دو ماه پس از بازداشت، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام‌های چون «تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات و توهین به مسولان نظام و سپاه پاسداران» به سه سال زندان، ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد.

اما در سال ۹۳ با اعمال فشار سپاه پاسداران او دوباره برای اتهام «سب‌النبی و ائمه اطهار» در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران محاکمه و به اعدام محکوم شد.

یک سال بعد، در ۶ تیر ۹۴ اعلام شد پرونده عربی در دیوان عالی مورد بررسی قرار گرفته و با رد اتهام «سب النبی»، مجازات اعدام این زندانی عقیدتی لغو شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده هدف دستگاه قضایی جمهوری اسلامی که در مهار علی خامنه‌ای است، از صدور چنین حکمی، «ایجاد وحشت در میان کاربران اینترنت» در ایران است.

فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، در هفته‌های اخیر احضاریه‌ای برای اجرای یک سال و نیم حبس دریافت کرد. علت محکومیت او «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده است.


تازه‌ترین خبرها

اخبار و اخبار ورزشی
پنجره
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید