سخنگوی وزارت خارجه: مدیرکل آژانس را دعوت کردیم و به زودی به تهران می‌آید

۱۴۰۰/۸/۲۴

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی از دعوت رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به ایران خبر داد اما تاریخ این سفر را اعلام نکرد.

خطیب‌زاده روز دوشنبه ۲۴ آبان در یک نشست خبری در این زمینه گفت «از ایشان [گروسی] دعوت شده و تاریخ هم برای سفر پیشنهاد شده و به زودی عازم ایران خواهند بود و منتظر پاسخ ایشان هستیم.»

هنوز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دریافت چنین دعوتی از سوی ایران را تایید نکرده است.

حطیب‌زاده ادامه داد قرار است مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این سفر علاوه بر محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی ایران با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه این کشور هم دیدار کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد گروسی «مراودات بسیار نزدیک» هم با سازمان انرژی اتمی ایران و هم با سفارت ایران در وین دارد.

این در حالی است که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته‌های اخیر از کاهش ظرفیت نظارت بر مراکز هسته‌ای ایران و همچنین در ارتباط نبود دولت جمهوری اسلامی با این آژانس شدیدا انتقاد کرده است.

گروسی ابراز امیدواری کرده بود که پیش از برگزاری نشست آتی شورای حکام آژانس بتواند به ایران سفر کند.

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از تاریخ ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران برگزار می‌شود.

هنوز کشورهای غربی درباره قصد احتمالی خود برای تدوین قطعنامه‌ای علیه ایران سخن نگفته‌اند، اما فرانسه چند روز پیش نسبت به همکاری نکردن تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داده است.

همچنین ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، هفته گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان با اشاره به نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر اهمیت همکاری کامل ایران و آژانس تاکید کرد.

لودریان گفت که مذاکرات هسته‌ای ایران باید بر اساس همان مسائلی که تا تاریخ ۲۰ ژوئن، مورد مذاکره قرار گرفته بود، از سرگرفته شود.

اما سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در این زمینه گفت: «آنچه برای ما مهم است این است که چگونه به توافق خوبی در وین دسترسی پیدا کنیم. اینکه از کجا گفت‌وگوها در وین شکل بگیرد موضوع کم اهمیت‌تر است.»

این در حالی است که به گفته جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا، با وجود تلاش‌های واشینگتن و متحدانش برای آماده کردن شرایط مذاکره، ایران هنوز برای بازگشت به اجرای برجام اراده‌ای از خود نشان نداده است.

همچنین سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سفر اخیر رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به منطقه گفت تهران نیز «رایزنی‌هایی را در مورد مسائل منطقه با کشورهای منطقه داشته است».

او ادامه داد: «به جز یکی دو کشور که قطع رابطه است، رفت و آمدها بین مقامات ایران و مقامات کشورهای منطقه در جریان است.»

این مقام جمهوری اسلامی همچنین تاکید کرد: «در مورد مسائل منطقه با کشورهای منطقه صحبت می‌کنیم و با گروه ۱+۴ در مورد توافقنامه صورت گرفته (برجام) و رفع تحریم‌ها رایزنی و گفت‌وگو می‌کنیم.»

این در حالی است که قدرت‌های غربی خواهان گسترش مذاکرات هسته‌ای به مسائل منطقه‌ای و همچنین برنامه موشکی جمهوری اسلامی هستند.

خطیب‌زاده همچنین درباره آزادسازی سه و نیم میلیارد دلار از منابع ایران در خارج از کشور گفت: «ما در شرایط تحریم اطلاعات ریز به کسی نمی‌دهیم البته بانک مرکزی اگر مصلحت بداند این موارد را خواهد گفت.»

پیشتر علی نادری، مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، بدون اشاره به جزییات در توییتی نوشت که اخیرا بیش از سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران در یکی از کشورها «در دسترس قرار گرفته و بخش قابل توجهی از این منابع در حال ورود به چرخه تجاری کشور است.»

حسین تنهایی رییس اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی در واکنش به این اعلام گفت این پول از محل دارایی‌هایی ایران در کره‌ نبوده است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید