پایان اعتصاب غذای ۲۱ روزه همسر نازنین زاغری؛ رتکلیف در بیمارستان بستری شد

۱۴۰۰/۸/۲۲

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری زندانی ایرانی‌- بریتانیایی پس از ۲۱ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد و برای بررسی وضعیت جسمی خود در بیمارستان بستری شد.

رتکلیف روز شنبه در حساب توییتری «‌نازنین را آزاد کنید»، نوشت: «امروز به نازنین قول داده‌ام به اعتصاب غذا پایان دهم. گابریلا [دختر آنها] به دو والد نیاز دارد.»

پیشتر ریچارد رتکلیف گفته دیدار اخیرش با معاون وزیر خارجه بریتانیا کاملا او را ناامید کرده است.

با این حال، وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد مقام‌های این کشور در دیدار با علی باقری معاون وزیر خارجه ایران در لندن، بر ضرورت آزادی فوری تمام شهروندان بریتانیایی زندانی در ایران، از جمله نازنین زاغری، انوشه آشوری و مراد طاهباز تاکید کردند.

کمی پیش از آغاز اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری، حجت کرمانی، وکیل این شهروند ایرانی‌-بریتانیایی، خبر داد شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بدون برگزاری جلسه رسیدگی، عینا حکم دادگاه بدوی را در پرونده دوم موکلش تایید کرده است.

اواسط اسفند سال گذشته، در حالی که دوران پنج سال حبس نازنین زاغری به پایان رسیده بود، وکیل او از اتهام جدید علیه زاغری خبر داد و سپس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب او را در پرونده جدید به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و یک سال ممنوع‌الخروجی محکوم کرد.

در کیفرخواست جدید علیه زاغری از جمله به شرکت او در یک تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۸۸ و همچنین مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی فارسی اشاره شده بود.

نازنین زاغری ۱۵ فروردین ۹۵ در فرودگاه تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت و از سوی دادگاه با همین اتهام به پنج سال زندان محکوم شد.

نازنین زاغری تمامی اتهام‌ها را رد کرده و ریچارد رتکلیف، همسرش، نیز بارها زندانی شدن او را «گروگان‌گیری» حکومت ایران در ارتباط با پرونده بدهی دولت بریتانیا به ایران خوانده است.

خبر ورزشی
گفت‌وگوی ویژه
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید