وزیر خارجه عربستان سعودی: مذاکرات با ایران را ادامه خواهیم داد

۱۴۰۰/۸/۲۲

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات این کشور با ایران ادامه خواهد داشت و انتظار می‌رود به زودی دور دیگری از این مذاکرات برگزار شود.

بن فرحان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ که روز شنبه منتشر شد، گفت چهار دور قبلی مذاکرات صرفا «اکتشافی» بود تا اساسی، اما هر دو طرف متعهد به تعامل هستند.

تاکنون چهار دور از مذاکرات میان تهران و ریاض برگزار شده و هنوز تاریخی برای دور بعدی آن اعلام نشده است.

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین با اشاره به فریبکاری‌های گذشته جمهوری اسلامی درباره فعالیت‌های هسته‌ای‌ خود، نسبت به مذاکرات هسته‌ای ایران که قرار است تا چند هفته دیگر از سرگرفته شود ابراز تردید کرد.

او همچنین درباره اختلافات دیپلماتیک اخیر ریاض با بیروت، اظهارات اخیر حسن نصرالله رهبر گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان را رد کرد و با اشاره به تسلط این گروه شبه‌نظامی بر لبنان گفت: بحرانی «با لبنان» وجود ندارد، «در لبنان» بحران وجود دارد.

نصرالله گفته بود عربستان سعودی عمدا با فراخواندن سفیر خود در بیروت، بحران به راه انداخته است.

بن فرحان گفت: «فساد سیاسی و اقتصادی بومی که در لبنان ادامه دارد دلیلی آن است که ما فایده‌ای برای حضور سفیرمان در این لحظه در لبنان نمی‌بینیم.»

او اضافه کرد به نظر می‌رسد حزب‌الله تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تحقیقات درباره انفجار مرگبار سال گذشته در بندر بیروت به کار می‌گیرد و عربستان سعودی خواستار تحقیقات شفاف مستقل در این زمینه است.

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین گزارش‌ها درباره خروج نیروهای این کشور از یمن را تکذیب کرد.

او با ابراز تاسف از موافقت نکردن شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی از پذیرش پیشنهاد ریاض برای آتش‌بس، گفت وضعیت یمن هم از نظر نظامی و هم از نظر دیپلماتیک به بن‌بست رسیده است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید