جو بایدن: عرضه کافی نفت امکان کاهش چشمگیر خرید این محصول از ایران را به وجود آورده است

۱۴۰۰/۸/۲۱

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، گفت که اطلاعات موجود نشان می‌دهد در حال حاضر عرضه نفت از کشورهای غیر از ایران به اندازه‌ کافی است و این امر امکان «کاهش چشمگیر» خرید نفت از ایران را از سوی موسسات مالی خارجی ایجاد کرده است.

رییس‌جمهوری آمریکا در یادداشتی به وزارت‌خانه‌های خارجه، خزانه‌داری و انرژی این کشور خاطرنشان کرد که این نتیجه‌گیری بر اساس گزارش‌های سازمان اطلاعات انرژی به کنگره و عوامل دیگری همچون شرایط اقتصاد جهانی و مازاد ذخایر استراتژیک نفت صورت گرفته است.

اقدام دولت آمریکا برای محدود کردن توانایی ایران در فروش نفت خود در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی تاکید دارد، لغو تحریم‌ها شرط اصلی احیای برجام است.

در همین حال، تد کروز، عضو جمهوری‌خواه سنا، در توییتی با اشاره به خواست ایران برای تضمین عدم خروج دوباره آمریکا از برجام گفت که جمهوری اسلامی از بایدن می‌خواهد «یک دیکتاتور و یک آیت‌الله» باشد، اما چنین تضمینی باید به عنوان یک پیمان از تصویب سنا بگذرد و بایدن از انجام چنین کاری ابا دارد.

از سوی دیگر، وزیران خارجه فرانسه و روسیه در نشستی همکاری‌های مسکو و سه کشور اروپایی عضو برجام را برای ازسرگیری فوری مذاکرات وین و بازگشت سریع به تعهدات برجام بررسی کردند.

این نشست که وزیران دفاع فرانسه و روسیه نیز در آن حضور داشتند، در چارچوب همکاری‌های امنیتی دو کشور برگزار شد.

در همین حال، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد در پنج ماه گذشته با دولت جدید ایران در تماس نبوده و صرفا گفت‌و‌گوهایی فنی با رییس جدید سازمان انرژی اتمی ایران داشته است.

گروسی این فقدان تماس با دولت ایران را «‌حیرت‌آور» توصیف کرد و گفت فهرستی بلند‌بالا از مسائلی وجود دارد که باید حل شود.

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در اینستاگرام نوشت که در گفت‌وگوهای تلفنی با وزرای خارجه پنج کشور عضو برجام خواستار لغو «موثر» تحریم‌ها برای رسیدن به توافق خوب شده و گفته اگر طرف‌های مقابل با رویکرد جدی وارد وین شوند «دستیابی به توافق خوب در کوتاه مدت امکان‌پذیر است.»

امیر عبداللهیان در عین حال تاکید کرد که دستیابی به توافق مستلزم «لغو موثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌ها است.»

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید