در سومین روز دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که روز جمعه در لندن برگزار شد دو پژوهشگر حقوق بشر گزارش‌هایی از اسناد جمع‌آوری شده درباره کشتار معترضان آبان ۹۸ ارائه کردند و چند شاهد نیز شهادت دادند.

کامیار احمدی، پسرخاله ارشاد رحمانیان یکی از کشته‌شدگان اعتراضات آبان در مریوان، گفت که او پنجم آذر ۹۸ پس از خروج از خانه ناپدید و جنازه‌اش ۲۴ آذر در کنار سد «گاران» در حاشیه شهر پیدا شد.

احمدی گفت که گزارش پزشکی‌قانونی علت مرگ را شکستگی جمجمه در اثر اصابت جسم تیز اعلام کرد و «ترومای من این است که بازجو با انگشتر به سر ارشاد زده و او جان باخته و سپس جسدش را به آب انداخته‌اند.»

او همچنین گفت که وزارت اطلاعات بارها خانواده ارشاد رحمانیان را تهدید کرده و فردی به نام کیوان رنجبر که بازجو-خبرنگار در صدا و سیمای کردستان است، از این خانواده خواست بگویند فرزندشان خودکشی کرده اما آنها نپذیرفتند.

در نوبت عصر سومین روز دادگاه همچنین شاهد شماره ۳۹۹ سرگردی معرفی شد که مسئول استخدام زندانیان «خطرناک» برای مقابله با معترضان بوده است.

او گفت که این افراد از اسلحه‌های غیر متداول و از رده خارج استفاده می‌کردند تا نتوان گلوله‌ها را به نیروهای نظامی منتسب کرد.

این شاهد همچنین گفت که نیروهای امنیتی از این زندانیان برای حمله کردن به اماکن و متشنج کردن فضا و پیدا کردن بهانه برای برخورد با معترضان استفاده می‌کنند و بعد از آن ممکن است سربه نیست شوند.

پژوهشگر عفو بین‌الملل: عامدانه قصد کشتن داشتند

بهار صبا، پژوهشگر عفو بین‌الملل، در نشست عصر این دادگاه گفت که سلاح‌های استفاده‌شده در اعتراضات آبان ۹۸ نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به صورت عامدانه قصد کشتن تظاهرکنندگان را داشتند.

او همچنین گفت که ماموران امنیتی به برخی مکان‌های سربسته و خانه‌های افراد گاز اشک‌آور شلیک کردند و در مواردی کودکان نیز در این خانه‌ها حضور داشته‌اند.

بهار صبا همچنین گفت که نیروهای امنیتی از باتون علیه افراد بی‌سلاح و در تظاهرات مسالمت‌آمیز استفاده کرده‌اند و در مواردی باتون را به سر و صورت افراد زده‌اند.

او همچنین گفت که چندین کودک کمتر از ۱۸ سال مورد اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای قرار گرفتند و چشم یک کودک ۱۶ساله نابینا شد.

در جلسه صبح دادگاه نیز شادی صدر، از مدیران سازمان عدالت برای ایران، گفت که این سازمان دو هزار و ۲۹۸ ویدیو از خشونت و کشتن معترضان آبان در ۸۶ شهر در ۲۹ استان جمع آوری و آن‌ها را راستی‌آزمایی کرده و در ۳۱۰ ویدیو صدای شلیک یا اجساد جان‌باختگان دیده می‌شود.

همچنین شاهد شماره ۳۱ که برادرش یک کارگر بوده و در اعتراضات آبان جان‌باخته است گفت که دادستان نظامی به او گفته قاتل برادرش از نیروهای نظامی است اما به خانواده معرفی نمی‌شود و «خودمان با او برخورد می‌کنیم».

شاهد دیگر در دادگاه که از او با عنوان شاهد شماره ۱۰۹ یاد شد گفت که یک پزشک است. بر اساس روایت او، روز ۲۵ آبان فردی در بخش آی‌سی‌یو در بیمارستان بستری بود که گلوله به جمجمه‌اش خورده و از آن خارج شده بود و یک چهارم مغزش با عمل جراحی تخلیه شده بود.

در روزهای اول و دوم دادگاه، کیفرخواست از سوی هیات دادستانی قرائت و جمعی از شاهدان و خانواده کشته‌شدگان، شهادت خود را به دادگاه ارائه دادند.

در دومین روز دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که پنجشنبه برگزار شد نماینده سازمان عفو بین‌الملل درباره جان‌باختگان و شکنجه و تجاوز زندانیان گزارش داده و دو معترض آسیب‌دیده و یک سرگرد نیروی انتظامی نیز شهادت داده بودند.

در جلسه روز اول دادگاه نیز خانواده تعدادی از کشته‌شدگان، از جمله امین انصاری‌فر پدر فرزاد، مادر پژمان قلی‌پور، و ناهید شیرپیشه مادر پویا بختیاری، شهادت دادند.

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که با هدف «رسیدگی به کشتار و شکنجه مردم در اعتراضات آبان ۹۸» در لندن تشکیل شده قصد دارد درباره بیش از ۱۳۰ مقام ایرانی و احتمال انجام جنایت علیه بشریت از سوی آن‌ها، اظهارات ده‌ها شاهد را بررسی کند.

این دادگاه همچنین قرار است اظهارات ۴۵ شاهد علیه بیش از ۱۳۰ مقام جمهوری اسلامی، از جمله علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی، را بررسی کند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید