معاون وزارت خارجه ایران پس از پاریس و برلین،برای گفت‌وگو با مقام‌های بریتانیا وارد لندن شد

۱۴۰۰/۸/۲۰

معاون وزارت خارجه ایران، پس از سفر به فرانسه و آلمان، برای گفت‌وگو با همتای بریتانیایی خود وارد لندن شد. وزارت خارجه آلمان در پی دیدار علی باقری کنی با مقام‌های این کشور در برلین، تاکید کرد که دور جدید مذاکرات وین باید از همان‌جا آغاز شود که سی‌ام خرداد متوقف شد.

از سوی دیگر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در توییتی با بیان اینکه «علی باقری کنی گفت‌وگوهای موفقی را در اروپا دنبال می‌کند»، نوشت: «ما در میز مذاکرات وین آماده نيل به توافق خوب هستیم و بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات خود، یک اصل مهم و راهگشاست.»

باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، چهارشنبه شب در راس هیاتی برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های بریتانیا وارد لندن شد.

این بخشی از سفرهای معاون وزارت خارجه ایران برای گفت‌وگوهای دو جانبه با کشورهای ۴+۱ پیش از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در ۸ آذر ماه است. باقری کنی پی‌شتر نیز به مسکو، پاریس و برلین سفر کرده است.

وزارت خارجه آلمان نیز روز چهارشنبه در صفحه توییتر رسمی خود از دیدار باقری کنی در برلین با مقام‌های آلمانی خبر داد و خاطرنشان کرد که از سرگیری مذاکرات هسته‌ای وین محور اصلی این دیدار بوده است.

وزارت خارجه آلمان افزود که برای اطمینان از بازگشت سریع به تعهدات کامل در برجام، دور جدید مذاکرات وین باید از جایی آغاز شود که سی‌ام خرداد، ۲۰ ژوئن، متوقف شد.

باقری کنی پنجشنبه نیز در لندن با همتای بریتانیایی خود و چند مقام وزارت خارجه بریتانیا درباره مسایل دو جانبه، منطقه‌ای و دور بعدی مذاکرات در وین گفت‌وگو می‌کند.

جزییات گفت‌وگوی معاون وزیر خارجه ایران در جریان سفر به فرانسه و آلمان تاکنون اعلام نشده است. با این حال باقری کنی در مصاحبه فیگارو خاطرنشان کرد که اولویت اصلی ایران در دور جدید مذاکرات وین، لغو تحریم‌هاست.

معاون وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه نیز با بیان اینکه موضوع هسته‌ای در سال ۹۴ در قالب توافقی که بین ایران و ۱+۵ شکل گرفت حل شد، گفت ما مذاکرات هسته‌ای نداریم.

او افزود: «موضوع اصلی که درباره مذاکرات هشتم آذر در وین پیش‌رو داریم، پیامدهای ناشی از خروج آمریکا از برجام است.»

این در حالی است که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، دو روز پیش در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: «با وجود تلاش‌های واشینگتن و متحدانش برای آماده کردن شرایط مذاکره، ایران هنوز برای بازگشت به اجرای برجام اراده‌ای از خود نشان نداده است.»

سالیوان افزود آمریکا آماده است در صورت بازگشت ایران به برجام، به تعهدات خود عمل کند.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
مرور مطبوعات
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید