ناامیدی همسر نازنین زاغری در پی دیدار مقامات بریتانیا با باقری کنی

۱۴۰۰/۸/۲۰

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، گفت مقامات وزارت خارجه بریتانیا به مساله آزادی او در دیدار با علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران در لندن اشاره کرده‌اند، اما مشخص نیست شرایط چه زمانی رو به جلو پیش می‌رود.

به گزارش روزنامه «ایونینگ استاندارد»، رتکلیف که ۱۹ روز است مقابل ساختمان وزارت خارجه بریتانیا تحصن کرده و در اعتصاب غذا به سر می‌برد، دیدار روز پنجشنبه با جیمز کلورلی، معاون وزیر خارجه بریتانیا را ناامیدکننده توصیف کرد.

او افزود در این دیدار مقام بریتانیایی تاکید داشته دیدارش با طرف ایرانی «دوستانه» بوده و در مورد مساله زاغری و دیگر زندانیان بریتانیایی صحبت کرده‌اند.

رتکلیف در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد معاون وزیر خارجه بریتانیا طرح مساله زندانیان این کشور در دیدار با باقری را «قدمی مثبت» خوانده، اما نتوانسته به او بگوید اوضاع چه زمانی پیش می‌رود.

به گفته رتکلیف، وضعیت خانواده او پس از این دیدار تغییری نکرده و همچنان مشکلاتی که باعث شد او به خاطرش دست به اعتصاب غذا بزند پابرجاست.

همسر نازنین زاغری افزود: «فکر نمی‌کنم آنها (دولت لندن) پیام روشنی به ایران داده باشند که گروگان‌گیری کار غلطی است. فکر نمی‌کنم در حال حاضر ادامه گروگان‌گیری شهروندان بریتانیایی و استفاده از آنها برای ایران عواقبی به همراه داشته باشد. این اذعان وجود دارد که از نازنین به عنوان اهرم فشار استفاده می‌شود. اما آمادگی وجود ندارد که رویه‌ تغییر کند.»

رتکلیف ادامه داد در پایان دیدار با کلورلی، به او گفته است: «احساس می‌کنم راهبرد شما این است که همه هویج‌ها برای ایران باشد و هیچ چماقی هم استفاده نشود.»

او به خبرنگاران گفت پنجشنبه را نیز به اعتصاب غذایش ادامه می‌دهد، با این حال به توصیه پزشکان و بنا بر قولی که به نازنین و خانواده‌اش داده، قرار نیست اعتصابش مدت طولانی‌ ادامه پیدا کند.

رتکلیف سال ۲۰۱۹ نیز به مدت ۱۹ روز و هم‌زمان با اعتصاب غذای نازنین زاغری در زندان، مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن دست به اعتصاب غذا زده بود.

اواسط اسفند سال گذشته، در حالی که دوران پنج سال حبس زاغری به پایان رسیده بود، وکیل او از اتهام جدید علیه موکلش خبر داد و سپس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب او را در پرونده جدید به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و یک سال ممنوع‌الخروجی محکوم کرد.

نازنین زاغری ۱۵ فروردین ۹۵ در فرودگاه تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت و از سوی دادگاه با همین اتهام به پنج سال زندان محکوم شد.

زاغری تمامی اتهام‌ها را رد کرده و همسرش نیز بارها زندانی شدن او را «گروگان‌گیری» حکومت ایران خوانده است.

جرمی هانت، وزیر خارجه سابق بریتانیا، روز پنجشنبه در گفت‌وگو با اسکای‌نیوز از دولت لندن خواست بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی خود به ایران را بپردازد. او تاکید کرد دولت بریتانیا نباید احساس کند پرداخت این پول که به خاطر قرارداد فروش تسلیحات به ایران بوده، باج دادن به خاطر زاغری است، بلکه این بدهی مانعی است که باید از سر راه روابط دو کشور برداشته شود.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید