آغاز دومین روز دادگاه مردمی آبان؛ گزارش عفو بین‌الملل درباره تجاوز به بازداشتی‌ها

۱۴۰۰/۸/۲۰

دومین روز «دادگاه بین‌المللی مردمی آبان» روز پنجشنبه با گزارش رها بحرینی، پژوهشگر امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل، آغاز شد و او در گزارش خود درباره سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ گفت که به بازداشت‌شدگان، از جمله کودکان، تجاوز شده است.

بحرینی گفت که نیروهای امنیتی صدها کودک را در استان‌های خوزستان، کرمانشاه، کردستان و ایلام بازداشت کردند و در استان کهگیلویه و بویراحمد برخی از آنها پس از اعتراضات در مدرسه بازداشت شدند و به بازداشتی‌ها شوک الکتریکی زده شد و شکنجه شدند.

بر اساس این گزارش، به برخی از کودکان تجاوز شده بود و همچنین کودکان دچار آسیب‌های شدید جسمی، از جمله شکسته شدن دست و دندان، شده بودند.

بحرینی گفت که بازداشت‌شدگان تحت انواع شکنجه، از جمله تجاوز و آزار جنسی، آویزان شدن از سقف و اعدام نمایشی قرار گرفتند.

به گفته او، اعتراضات آبان اغلب در مناطق فقیرنشین و قسمت‌های محروم جامعه رخ داد اما در بین کشته‌شدگان افرادی از اقشار مختلف، از جمله پزشکان، پرستاران، معلمان و دانشجویان، حضور داشتند.

رها بحرینی با اشاره به استفاده از شلیک مستقیم گلوله و «آتش گسترده» علیه معترضان، ویدیوهایی را از اعتراضات و سرکوب آنان توسط نیروهای امنیتی در دادگاه پخش کرد.

او روز دوم اعتراضات آبان را خونین‌ترین روز این اعتراضات ذکر کرد و همچنین گفت که ۲۳۶ نفر در روز دوم و سوم که اینترنت قطع بوده کشته شده‌اند.

بر اساس اطلاعات عفو بین‌الملل، جان‌باختگان در۳۷ شهر مختلف در هشت استان ایران بودند و ۲۲ کودک نیز در بین آن‌ها بودند؛ بیشترین تعداد کشته‌شدگان نیز مربوط به استان تهران بود و همچنین ۵۹ نفر در استان خوزستان و ۱۳ نفر در کرمانشاه کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی به نامه درخواست حضور در این دادگاه پاسخی نداده و در آن حاضر نشده‌اند.

در جلسه روز اول دادگاه خانواده تعدادی از کشته‌شدگان، از جمله امین انصاری‌فر پدر فرزاد، مادر پژمان قلی‌پور، و ناهید شیرپیشه مادر پویا بختیاری، شهادت دادند.

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که با هدف «رسیدگی به کشتار و شکنجه مردم در اعتراضات آبان ۹۸» در لندن تشکیل شده قصد دارد درباره بیش از ۱۳۰ مقام ایرانی و احتمال انجام جنایت علیه بشریت از سوی آن‌ها، اظهارات ده‌ها شاهد را بررسی کند.

این دادگاه همچنین قرار است اظهارات ۴۵ شاهد علیه بیش از ۱۳۰ مقام جمهوری اسلامی، از جمله علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی، را بررسی کند.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید