ازدحام مهاجران در مرز بلاروس و لهستان؛ مینسک به تلاش برای بی‌ثباتی اتحادیه اروپا متهم شد

۱۴۰۰/۸/۱۸

در حالی که صدها پناهجو در مرز بلاروس و لهستان ازدحام کرده‌اند، فرانسه دولت بلاروس را متهم کرد که با «دامن زدن به قاچاق پناهجویان» قصد دارد اتحادیه اروپا را «بی‌ثبات» کند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه ۱۸ آبان بر «همبستگی» این کشور با لهستان که در کانون تنش‌های اخیر بحران پناهجویان قرار دارد و همچنین لتونی و لیتوانی، دیگر کشورهای هم‌مرز با بلاروس تاکید کرد.

پارلمان لیتوانی هم در مرز این کشور با بلاروس و کمپ‌های مهاجران وضعیت اضطراری اعلام کرد.

پیشتر وزارت کشور آلمان از اتحادیه اروپا خواسته بود به لهستان کمک کند جلوی سیل مهاجرانی را که به شکل غیرقانونی از بلاروس وارد این کشور می‌شوند، بگیرد.

همزمان وزارت خارجه آمریکا نیز از دولت بلاروس خواست به سرازیر کردن «عمدی» مهاجران به سمت اروپا پایان دهد.

اما در مقابل، روز سه‌شنبه کاخ کرملین اعلام کرد الکساندر لوکاشنکو و ولادیمیر پوتین روسای جمهور بلاروس و روسیه با یکدیگر تلفنی درباره وضعیت پناهجویان گفت‌وگو کردند.

دفتر ریاست جمهوری روسیه در بیانیه خود درباره مذاکرات پوتین و لوکاشنکو جزییات بیشتری ارائه نکرد.

با این حال دفتر مطبوعاتی رییس جمهوری بلاروس اعلام کرد: «بخش مهمی از این گفت‌وگو به وضعیت مرز بلاروس و لهستان و همچنین اقدامات خشن طرف لهستانی در قبال غیرنظامیان اختصاص داشت.»

دولت بلاروس اضافه کرد: «استقرار نیروهای نظامی لهستان در مرز به طور ویژه موجب نگرانی است.»

پس از ازدحام صدها پناهجو در مرز بلاروس و لهستان با وجود سرما، دولت ورشو دولت مینسک را به سازماندهی این وضعیت متهم کرد.

همچنین اتحادیه اروپا بلاروس را متهم کرد این کشور در واکنش به تحریم‌های این اتحادیه موج جدیدی از پناهجویان به سوی اتحادیه اروپا را سازماندهی کرده است.

پیشتر اتحادیه اروپا در واکنش به سرکوب مخالفان لوکاشنکو در بلاروس تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال کرد، اما بلاروس این اتهام را رد و لهستان را به ناتوانی در انجام تعهدات بشردوستانه خود متهم کرده است.

چند روز پیش، خبرگزاری فرانسه از ورود ۶۱۰۰ پناهجو به آلمان از یک مسیر جدید خبر داده که از بلاروس می‌گذرد. این خبرگزاری نوشت عمده این پناهجویان اهل خاورمیانه از جمله ایران‌اند.

پیش از گفت‌وگوی پوتین و لوکاشنکو، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفته بود وضعیت مرزهای شرقی اتحادیه اروپا را با دقت زیر نظر دارد.

او افزود: «این یک مشکل واقعی است که مربوط به بلاروس و لهستان می‌شود و ما البته بسیار نگرانیم.»

در حالی که بلاروس به ویژه پس از سرکوب خونین مخالفان دولت در سال گذشته در سطح بین‌المللی منزوی شده است، روسیه همچنان به عنوان بزرگترین متحد بلاروس از این کشور حمایت می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
امروز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید