هشدار تحلیلگران: دمای زمین تا پایان این قرن ۲/۴ درجه سانتیگراد گرم‌تر می‌شود

۱۴۰۰/۸/۱۸

یک ائتلاف تحلیلی در زمینه تغییرات اقلیمی (Climate Action Tracker) اعلام کرد با توجه به تعهدات کشورهای جهان در دهه کنونی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی، دمای زمین در پایان این قرن ۲/۴ درجه سانتیگراد نسبت به پیش از دوران صنعتی گرم‌تر خواهد شد.

به گزارش رویترز، این ائتلاف اعلام کرد وعده‌های کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسگو برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰، همچنان موجب می‌شود تا سال ۲۱۰۰ زمین بسیار فراتر از هدف سازمان ملل متحد گرم‌تر شود.

این ائتلاف تحلیلی از همه دولت‌های جهان خواست تا در برنامه‌های خود در زمینه مبارزه با تغییرات اقلیمی تجدیدنظر کنند.

تحلیلگران در زمینه تغییرات اقلیمی افزودند در یک «سناریوی خوشبینانه» که در آن اهداف بلندمدت برخی کشورها برای به صفر رساندن انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ یا فراتر از آن گنجانده شده، باز هم زمین تا پایان قرن حاضر ۱/۸ درجه سانتیگراد گرم‌تر می‌شود.

با این حال، این ائتلاف نسبت به عملی شدن تعهدات بلندمدت کشورها در این زمینه هشدار داد و اعلام کرد هنوز بسیاری از کشورها سیاست‌های کوتاه‌مدت یا قوانین مورد نیاز برای این اهداف را اجرا نکرده‌اند.

بر اساس ارزیابی ائتلاف تحلیلی در زمینه تغییرات اقلیمی در صورت اجرا نشدن هیچ کدام از تعهدات دولت‌ها، زمین تا پایان قرن بیست و یکم به میزان ۲/۷ درجه سانتیگراد گرم‌تر خواهد شد.

دانشمندان معتقدند که برای دوری از مخرب‌ترین تاثیرات تغییرات اقلیمی انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان باید تا سال ۲۰۵۰ به صفر برسد.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
نگاه روز
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید