مرکز پژوهش های مجلس: طرح محدودیت اینترنت ترکیبی از مدل چینی، روسی و اتحادیه اروپاست

۱۴۰۰/۸/۱۶

نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی در جلسه کمیسیون ویژه بررسی طرح محدودیت بیشتر اینترنت گفت که این طرح ترکیبی از قوانین و مدل چین، روسیه و اتحادیه اروپا است.

عصر روز یکشنبه جلسه کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی طرح محدودیت بیشتر اینترنت موسوم به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» برگزار شد.

در این جلسه علی محسنیان، نماینده مرکز پژوهش های مجلس، با ارائه اسلایدهایی گفت که در کشورهای دیگر از جمله آمریکا و اروپا قوانین بسیاری درباره اینترنت تصویب شده که از جمله آنها قانون حفاظت از کودکان است.

او تاکید کرد که اتحادیه اروپا نیز قوانینی را در ارتباط با حفاظت از شهروندان خود در مقابل موتورهای جست‌و‌جو و شبکه‌های اجتماعی از جمله گوگل و فیس بوک تصویب کرده است.

نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس طرح مطرح در مجلس درباره اینترنت را ترکیبی از مدل مدل چین، روسیه و اتحادیه اروپا خواند و افزود که در چین برخی از موتورهای جست و‌جو و شبکه‌های اجتماعی داخلی به جای نمونه های خارجی راه اندازی شده است.

او همچنین سخنان رهبر جمهوری اسلامی درباره اینترنت را یکی از دلایل تهیه طرح مجلس درباره اینترنت ذکر کرد.

رضا تقی پور، رییس کمیسیون ویژه «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی»، نیز گفت که برخلاف فضاسازی‌ها درباره این طرح دیگر کشورها از جمله اتحادیه اروپا درباره اینترنت قوانین بسیاری را تصویب کرده‌اند.

در جلسه روز یکشنبه  کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی طرح محدودیت بیشتر اینترنت موسوم به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» همچنین آیین نامه این کمیسیون تصویب شد.

تقی پور گفت که طرح اینترنت نسبت به طرح اولیه تغییرات بسیاری داشته و از نمایندگان مجلس نیز خواست که پیشنهادهای خود را به کمیسیون ویژه مجلس ارسال کنند تا بررسی شود.

بر اساس مصوبه مجلس ایران این طرح در صحن علنی مجلس بررسی نمی شود و پس از تصویب در این کمیسیون ویژه به صورت مستقیم برای تایید به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

طرح محدودیت بیشتر اینترنت در مجلس انتقادهای گسترده‌ای را از سوی شهروندان و کاربران در فضای مجازی به دنبال داشته و تعدادی از نهادها در خارج ایران از جمله کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران و سازمان گزارشگران بدون مرز را نگران‌کننده خوانده‌اند.

با این حال محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، در نخستین جلسه این کمیسیون گفته بود که هدف از طرح مجلس مسدود شدن اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی نیست.

تاکید مقام‌های ارشد حکومت ایران بر «خطرات» اینترنت و فضای مجازی در حالی بیش از پیش صورت می‌گیرد که با اعتراضات سراسری و اعتصاب‌های معیشتی برخی نگرانی‌ها از افزایش دامنه کنترل‌ها و مسدودسازی برخی رسانه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام تشدید شده است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید