زندان سنندج کشته شدن یک زندانی را به درگیری با زندانیان نسبت داد

۱۴۰۰/۸/۱۴

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره کشته شدن، خسرو جمالی‌فر، زندانی محبوس در زندان سنندج به دلیل ضرب و شتم توسط ماموران، روابط عمومی این زندان اعلام کرد او به دلیل درگیری با یک زندانی جان باخته است.

روابط عمومی زندان سنندج روز جمعه اعلام کرد که جمالی‌فر، متهم به قتل، پس از درگیری با یک زندانی دیگر در داخل بند، اظهار سردرد کرد که «بلافاصله به بهداری زندان و سپس به بیمارستان» اعزام شد اما «متاسفانه پس از یک ساعت در بیمارستان فوت می‌کند».

در عین حال خانواده خسرو جمالی‌فر گفته‌اند او بر اثر شکنجه در سلول انفرادی جان باخته و آنها قصد دارند از مقامات زندان شکایت کنند

پیش از این منابع حقوق بشری و پایگاه خبری هرانا گزارش داده بودند که این زندانی ۲۶ ساله به دنبال ضرب و شتم ماموران زندان و پس از ضربه باتوم که به سر او اصابت کرد شامگاه سه‌شنبه ۱۱ آبان کشته شد.

در ماه‌های اخیر کشته شدن شهروندان در زندان در پی ضرب و شتم، شکنجه و یا بدرفتاری مقام‌های زندان سابقه داشته و موجب انتقاد گسترده داخلی و بین‌المللی شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که شهریورماه منتشر شد، نام و مشخصات ۷۲ زندانی ایرانی را اعلام کرده که به گفته این نهاد در یازده سال گذشته بر اثر «شکنجه و بدرفتاری» هنگام بازداشت کشته شده‌اند.

شاهین ناصری که شاهد شکنجه نوید افکاری و جزییات آن را تشریح کرده بود، یکی از زندانیانی است که اخیرا در زندان تهران بزرگ جان باخت. قوه قضاییه علت مرگ او را «مسمومیت دارویی» عنوان کرد، اما عفو بین‌الملل مرگ او را «مشکوک» خواند و خواستار توضیح شد.

همچنین در موردی دیگر، روز سوم مهر منابع خبری گزارش دادند که یک جوان ایلامی به نام امیرحسین حاتمی در پی «ضرب و شتم ماموران» در زندان فشافویه کشته شد.

مراجع رسمی حکومت ایران علت مرگ حاتمی را «ایست قلبی» عنوان کردند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید