کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران: طرح مجلس ایران برای محدودیت اینترنت نگران‌کننده است

۱۴۰۰/۸/۱۱

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (CPJ) طرح مجلس ایران برای محدود کردن بیشتر اینترنت را نگران‌کننده خواند.

شریف منصور، مسئول برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای این نهاد، گفت به جای کنترل بیشتر فعالیت آنلاین روزنامه‌نگاران و شهروندان، قانونگذاران باید راهی برای «ترویج جریان آزاد اطلاعات» بیابند.

او هشدار داد هنگامی که موانع دسترسی آزاد به اینترنت مانع از انجام وظایف خبرنگاران می‌شود، همه جامعه ضرر می‌بینند.

طرح محدودیت بیشتر اینترنت در مجلس با عنوان طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در درست بررسی است و انتقادهای گسترده‌ای را از سوی شهروندان و کاربران در فضای مجازی به دنبال داشته است.

از این طرح با عنوان «اینترنت طبقاتی» نیز نام برده می‌شود چرا که در آن دسترسی افراد مختلف به اینترنت متفاوت خواهد بود. اجرای این طرح یکی از وعده‌های ابراهیم رئیسی در دوران انتخابات ریاست جمهوری نیز بود.

روز ششم آبان احمدحسین فلاحی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، فضای مجازی را حاوی «ولنگاری بی‌حد و حصر» خواند و گفت تمام تلاش خود را می‌کنیم نگرانی رهبر درباره فضای مجازی را سریعا مرتفع کنیم.

رهبر جمهوری اسلامی در ابتدای سال ۱۴۰۰ خطاب به مسئولان دولت گفته بود: «ما افتخار می‌کنیم که فضای مجازی را رها کرده‌ایم، این افتخار ندارد، نباید این وسیله را در اختیار دشمن قرار داد.»

خامنه‌ای قبلا هم دولت الکترونیک و فضای مجازی را مورد اشاره قرار داده و انتقادش را در ارتباط با «مدیریت فضای مجازی خارج از اختیار ما» دانسته بود.

تاکید مقام‌های ارشد حکومت ایران بر «خطرات» اینترنت و فضای مجازی در حالی بیش از پیش صورت می‌گیرد که با اعتراضات سراسری و اعتصاب‌های معیشتی برخی نگرانی‌ها از افزایش دامنه کنترل‌ها و مسدودسازی برخی رسانه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام تشدید شده است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
پنجره
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید