وزیر خارجه ایران در پی تحریم‌های تازه آمریکا: به دقت رفتار جو بایدن را بررسی می‌کنیم

۱۴۰۰/۸/۱۱

در پی اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی،‌ حسین امیرعبداللهیان،‌ وزیر خارجه، از آنها انتقاد کرد و در توییترش نوشت:‌«به دقت رفتار [جو] بایدن را بررسی می‌کنیم.»

او روز سه‌شنبه ۱۱ آبان ضمن انتقاد به تحریم‌های جدید آمریکا نوشت: «کاخ سفید خواستار مذاکره با ایران می‌شود و ادعا می‌کند برای بازگشت به برجام آماده است، اما هم‌زمان تحریم‌های جدیدی علیه افراد و نهادهای ایرانی اعمال می‌کند.»

وزیر خارجه ایران افزود که تهران رفتارهای رییس‌جمهوری آمریکا را با دقت بررسی می‌کند.

او درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای اضافه کرد: «۱+۴ باید برای مذاکرات بر اساس حقوق و منافع متقابل آماده باشد.»

امیرعبداللهیان همچنین دوباره «مذاکره برای نفس مذاکره» را رد کرد و هدف از آن را دستیابی به «نتایج ملموس بر اساس احترام به منافع متقابل» دانست.

به تازگی وزارت خزانه‌داری آمریکا چهار ایرانی شامل یوسف ابوطالبی، سعید آقاجانی، عبدالله محرابی و محمدابراهیم زرگر تهرانی را به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران و نیروی قدس تحریم کرد.

این وزارتخانه گفت آقاجانی فرمانده واحد پهپادی سپاه پاسداران است. علاوه بر این، دو شرکت نیز تحریم شده‌اند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در واکنش به تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا آن را «اقدامی مردود» خوانده بود.

خطیب‌زاده همچنین این اقدام را «رفتار متناقض کاخ سفید» دانست.

مقام‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی اخیرا و در واکنش به انتقادهای بین‌المللی از تاخیر در بازگشت به مذاکرات هسته‌ای، گفته‌اند تهران پیش از پایان ماه نوامبر به گفت‌وگوها بازخواهد گشت.

با افزایش نگرانی‌ها از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت که اولویت واشینگتن محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور از طریق احیای برجام است.

در اقدامی جداگانه، رهبران آمریکا و سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک، بر عزم خود برای اطمینان یافتن از اینکه ایران هرگز نتواند به سلاح اتمی دست یابد تاکید کردند.

از سوی دیگر نفتالی بنت،‌ نخست‌وزیر اسرائیل، هم با اشاره به پیشرفت جمهوری اسلامی در برنامه هسته‌ای طی مصاحبه‌‌ای با روزنامه تایمز گفت در مقابله با تهدید هسته‌ای ایران مدل «جنگ ستارگان» رونالد ریگان،‌ رییس‌جمهور پیشین آمریکا، در دوره جنگ سرد‌ را مد نظر دارد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار و اخبار ورزشی
پنجره
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید