مشاور امنیت ملی آمریکا: اولویت واشینگتن محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است

۱۴۰۰/۸/۱۱

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز دوشنبه اعلام کرد در حال حاضر مهم‌ترین اولویت واشینگتن در بحث ایران، محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور است.

سالیوان در مسیر سفر خود به گلاسگو به خبرنگاران گفت در موضوع ایران، اولویت واشینگتن محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور از طریق احیای برجام است.

وی تاکید کرد: رویکرد آمریکا تلاش برای بازگشت به برجام بر مبنای «تعهد در ازای تعهد» بوده و این به معنای تمرکز بر روی این مشکل و سپس استفاده از آن به عنوان مبنا و بنیانی برای پرداختن به سایر نگرانی‌های آمریکا درباره رویکرد ایران، از جمله برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور است.

سالیوان افزود که «اولویت فوری» آمریکا احیای محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران است، چرا که پس از احیای محدودیت‌ها، واشینگتن برای پرداختن به سایر نگرانی‌ها در جایگاه بهتری قرار می‌گیرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا خاطرنشان کرد که ایالات متحده همچنان نگرانی‌های بسیار عمیقی درباره دیگر فعالیت‌های ایران و سایر تهدیدات جمهوری اسلامی دارد، اما پس از احیای برجام روی این مسائل تمرکز می‌کند.

مذاکرات احیای برجام که در ماه‌های پایانی دولت حسن روحانی در وین در حال برگزاری بود، با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی متوقف شد. چندی پیش پس از ماه‌ها وقفه معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد جمهوری اسلامی «پیش از پایان نوامبر» به مذاکرات وین بازمی‌گردد.

ایران اعلام کرده ابتدا با همه کشورهای گروه ۱+۴ به صورت جداگانه مذاکره می‌کند و سپس مذاکرات با این گروه آغاز می‌شود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، ساعاتی پس از اظهارات سالیوان در توییتی نوشت جو بایدن رییس جمهور آمریکا وظیفه دارد جامعه بین‌الملل را متقاعد کند که امضایش اعتبار دارد.

به گفته خطیب‌زاده، بایدن برای این کار به «ضمانت‌های عینی» نیاز دارد و «هیچ‌کس چیزی کمتر از این را نمی‌پذیرد.»

در پی تعلل جمهوری اسلامی در بازگشت به مذاکرات اتمی سی‌ان‌ان روز جمعه گزارش داد که دولت آمریکا در حال بررسی راه‌های افزایش فشار بر ایران است.

در همین حال رهبران آمریکا و سه کشور اروپایی روز شنبه در بیانیه‌ای مشترک، با ابراز نگرانی از شتاب گرفتن اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای ایران و همچنین توقف مذاکرات احیای برجام از سوی ایران، بر عزم خود برای اطمینان یافتن از اینکه ایران هرگز نتواند به سلاح اتمی دست یابد تاکید کردند.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید