تغییرات اقلیمی، مهم‌ترین چالش روز دوم نشست گروه ۲۰ در رم

۱۴۰۰/۸/۹

رهبران کشورهای گروه ۲۰ برای دومین روز پیاپی تشکیل جلسه خواهند داد و درباره چگونگی مبارزه با گرمایش زمین، پیش از برگزاری نشست سازمان ملل متحد در این باره به بحث خواهند پرداخت.

اولین روز از نشست رهبران گروه ۲۰ روز شنبه برگزار شد و عمدتا بر موضوع‌های سلامت و اقتصاد متمرکز بود، در حالی که موضوع تغییرات اقلیمی در دستور کار روز یکشنبه قرار دارد.

خبرگزاری رویترز نوشت که پیش‌نویس بیانیه نهایی گروه ۲۰ پیشرفت کمی از نظر تعهدات جدید برای مهار گرمایش زمین نشان می‌دهد و دانشمندان و فعالان اقلیمی احتمالا ناامید خواهند شد، مگر این که در نشست روز یکشنبه پیشرفت‌های بیشتری حاصل شود.

گروه ۲۰ شامل کشورهایی چون برزیل، چین، آمریکا، هند و آلمان مسئولیت انتشار حدود ۸۰ درصد از گازهای گلخانه‌ای جهان را برعهده دارد.

این گازها در گرم‌تر شدن زمین تاثیر بسیاری دارند و دانشمندان می‌گویند که انتشار آنها باید برای جلوگیری از فاجعه زیست‌محیطی به شدت کاهش یابد.

نشست گروه بیست دقیقا پیش از نشست سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیمی برگزار شده و بسیاری از رهبران حاضر در نشست گروه ۲۰ مستقیما از رم به گلاسکو محل برگزاری نشست سازمان ملل خواهند رفت.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از برگزاری نشست گروه ۲۰ بار دیگر زنگ خطر را برای یک «فاجعه اقلیمی» به صدا درآورده بود.

کارشناسان سازمان ملل متحد می‌گویند حتی اگر برنامه‌های ملی کنونی برای محدود کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای به طور کامل اجرا شود، جهان به سمت گرمایش ۲.۷ درجه سانتی گراد پیش می‌رود.

تازه‌ترین خبرها

پنجره
اخبار
مرور مطبوعات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید