آمریکا فرمانده پهپادی سپاه پاسداران و سه ایرانی دیگر را تحریم کرد

۱۴۰۰/۸/۷

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد سعید آقاجانی (آراجانی)، فرمانده واحد پهپادی سپاه پاسداران، و سه نفر دیگر را به همراه دو شرکت به دلیل ارتباط با شبکه پهپادی سپاه پاسداران و نیروی قدس تحریم کرده است.

بنابر بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا که روز جمعه هفتم آبان منتشر شد، چهار ایرانی تحریم‌شده شامل سعید آقاجانی (آراجانی)، یوسف ابوطالبی، عبدالله محرابی و محمدابراهیم زرگر تهرانی (با اسم دیگر میلاد جهانی) می‌شوند.

این وزارتخانه همچنین دو شرکت ایرانی به نام‌های «کیمیا پارت سیوان» و «اوج پرواز ما دو نفر» را نیز به دلیل ارتباط با سپاه پاسداران و نیروی قدس تحریم کرده است.

به گفته وزارت خزانه‌داری، محرابی با سازمان جهاد خودکفایی نیروی هوایی سپاه پاسداران ارتباط داشته و ابوطالبی نیز از اعضای شرکت کیمیا پارت سیوان بوده است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری، این افراد و شرکت‌های تحریم‌شده همگی اعضای شبکه‌ای بوده‌اند که کمک‌های مهمی به برنامه پهپادی سپاه پاسداران و نیروی قدس می‌کرده‌اند.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمده است: در دوران مدیریت آقاجانی، واحد پهپادی سپاه پاسداران در تاریخ ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۱ به کشتی مرسر استریت در نزدیکی سواحل عمان حمله کرد که دو کشته برجای گذاشت.

همچنین به نوشته این بیانیه، آقاجانی مسئولیت حمله پهپادی سال ۲۰۱۹ به پالایشگاه عربستان را بر عهده داشته است.

پیش از این نیز نام سعید آقاجانی (آراجانی) به عنوان ناظر حملات پهپادی تابستان سه سال پیش به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی مطرح شده بود.

در مرداد امسال و پس از حمله پهپادی به کشتی مرسر استریت نیز بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، برای اولین بار از آقاجانی نام برد و او را مجری اصلی حمله به این کشتی معرفی کرد.

وی اعلام کرد سعید آقاجانی تجهیزات، آموزش و برنامه‌ها را ارائه می‌کند و مسئول اقدامات تروریستی بسیاری در منطقه بوده است.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید