همسر نازنین زاغری، شهروند زندانی: اگر رویکرد دولت بریتانیا تغییر نکند، ایران جسورتر می‌شود

۱۴۰۰/۸/۶

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که از سوی جمهوری اسلامی به تحمل یک سال حبس دیگر محکوم شده، پس از دیدار با وزیر خارجه بریتانیا این ملاقات را «ناامیدکننده» خواند و گفت به اعتصاب غذایش ادامه می‌دهد.

این دیدار که روز پنجشنبه ششم آبان انجام شد و رتکلیف در مورد آن گفت لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، باید برای آزادی زاغری جرات بیشتری به خرج بدهد.

او که در جمع خبرنگاران در مقابل ساختمان وزارت خارجه بریتانیا صحبت می‌کرد، افزود: «در این جلسه همان اتفاقی افتاد که از آن می‌ترسیدم و وزیر خارجه نتوانست چیز جدیدی به ما ارائه کند.»

همسر نازنین زاغری که همراه وکیل خانواده و نماینده حوزه انتخابیه‌اش در مجلس به دیدار تراس رفته بود، تصریح کرد: «فکر می‌کنم همه ما با اندکی ناامیدی از جلسه خارج شدیم. مشکل این نیست که شخص وزیر به این موضوع اهمیت بدهد ... بلکه مشکل در تغییر نکردن رویکرد سیاسی است.»

رتکلیف که در روز پنجم اعتصاب غذای خود است، ادامه داد پیش‌تر با وزرای قبل تراس نیز چنین گفت‌وگوهایی داشته و دولت بریتانیا «بسیار ترسو» است و این ترس به مساله آزادی زاغری آسیب می‌زند.

به گزارش «ایونینگ استاندارد»، او هشدار داد اگر رویکرد دولت در قبال مذاکرات تغییر نکند، ایران «جسارت بیشتری پیدا می‌کند» و تشویق می‌شود تا «با نازنین موش و گربه بازی کند».

تولیپ صدیق، نماینده پارلمان بریتانیا نیز به خبرنگاران گفت رتکلیف با اعتصاب غذای خود از وزیر خارجه و نخست وزیر می‌خواهد برای مقابله با گروگان‌گیری ایران و بازگرداندن نازنین به آغوش او و دخترشان تلاش بیشتری به خرج دهند.

زاغری ۱۵ فروردین ۹۵ در فرودگاه تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت و از سوی دادگاه با همین اتهام به پنج سال زندان محکوم شد.

او چندی پیش پس از تحمل پنج سال حبس، در یک پرونده جدید به یک سال زندان و یک سال منع خروج از کشور محکوم شد.

نازنین تمامی اتهام‌هایش را رد می‌کند و همسرش نیز بارها زندانی شدن او را «گروگان‌گیری» حکومت ایران در ارتباط با پرونده بدهی دولت بریتانیا به تهران خوانده است.

تازه‌ترین خبرها

ایران ۱۴۰۰
خبر شامگاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید