وزیر نفت: تعدادی از جایگاه‌ها‌ را به شکل دستی و آفلاین برای عرضه بنزین آزاد فعال کرده‌ایم

۱۴۰۰/۸/۵

جواد اوجی، وزیر نفت، گفت از زمان وقوع «حمله سایبری» تاکنون دو هزار و ۲۰۰ جایگاه سوخت به شکل دستی و آفلاین بار دیگر فعال شده تا مردم امکان استفاده از بنزین آزاد، سه هزار تومانی، را داشته باشند اما توزیع بنزین با کارت سوخت بعد از ظهر چهارشنبه از سر گرفته می‌شود.

وزیر نفت ایران با تاکید بر وقوع «حمله سایبری» افزود حملات سایبری که پیش از ظهر سه‌شنبه با اخلال در سیستم کارت هوشمند سوخت انجام شد در همه نقاط کشور و جایگاه‌های سوخت بود و کارت سوخت و نازل‌های سوخت رسانی را از کار انداخت.

اوجی گفت که در همان نخستین ساعات پس از حمله سایبری، در ستاد بحران که به سرعت در وزارت نفت و شرکت پخش فراورده‌های نفتی تشکیل شد تصمیم گرفتیم استفاده از کارت‌های هوشمند را از چرخه خارج کنیم و جایگاه‌ها به صورت آفلاین فعال شوند.

وزیر نفت تاکید کرد که تصمیم نهایی بر این شد همکاران ما تک به تک به همه جایگاه‌ها اعزام شوند و جایگاه‌ها را به‌صورت دستی عملیاتی کنند تا مردم برای دریافت سوخت دچار چالش نشوند و بتوانند از «بنزین آزاد» استفاده کنند تا زمانی که سامانه کارت هوشمند سوخت فعال شود.

به گفته جواد اوجی تا نیمه شب سه‌شنبه دو هزار و ۲۰۰ جایگاه در سراسر کشور به شکل دستی و به‌ صورت آفلاین فعال شده و سوخت‌گیری در این جایگاه‌ها با بنزین آزاد به قیمت لیتری سه هزار تومان امکان‌پذیر شده است ولی «توزیع بنزین با کارت سوخت» بعد از ظهر چهارشنبه از سر گرفته می‌شود.

وزیر نفت اطمینان داد سهمیه سوخت خودروها محفوظ خواهد ماند و گفت که افزایش قیمت بنزین نیز نخواهیم داشت.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، نیز گفت که حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت‌رسانی احتمالا توسط یک کشور خارجی انجام شده است ولی جزییات آن را هفت تا ده روز دیگر اعلام می‌کنیم چون اخیرا در سیستم راه‌آهن هم شاهد چنین حمله سایبری بودیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت که با تمهیداتی که از لحاظ امنیتی در نظر گرفته شده بود به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم لطمه‌ای وارد نشده است.

فیروزآبادی اضافه کرد که از زمان وقوع حمله سایبری در ساعت ۱۱ صبح تا ساعت ۵ بعد از ظهر، در همه جایگاه‌های بنزین کشور شاهد اختلال وسیع بودیم.

به گفته فیروزآبادی حدود چهار هزار و ۶۰۰ جایگاه سوخت‌رسانی بنزین در ایران وجود دارد که باید اصلاحاتی در برنامه نرم‌افزاری‌شان انجام دهند و این کار از ساعت پنج بعد از ظهر سه‌شنبه، شش ساعت بعد از حمله سایبری، آغاز شده و به‌تدریج در حال انجام است.

مسعود رضایی، مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فراورده‌های نفت ایران اما گفت که هنوز مطمئن نیستیم که اتفاق روز سه‌شنبه حمله سایبری بوده است چون هنوز در جلسات امنیتی به طور قطعی این موضوع تایید نشده است.

از سوی دیگر، علی نصیری، رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران، سه‌شنبه شب از برگزاری جلسه ستاد ویژه مدیریت بحران با محور پدافند سایبری و با حضور نمایندگان سازمان‌های عضو در ستاد مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری تهران خبر داد.

نصیری اضافه کرد که در این جلسه چگونگی تامین سوخت ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله تاکسی‌ها و همچنین خودروهای امدادی همچون آتش‌نشانی و اورژانس با رعایت ایمنی شهروندان مورد بررسی قرار گرفت.

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران افزود که در این جلسه به همه سازمان‌های عضو ستاد مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری تهران تا اطلاع ثانوی اعلام آماده باش شد.

ایران ۱۴۰۰
خبر شامگاهی
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید