آغاز اجرای محدودیت برای کارمندان واکسن‌نزده؛ تعداد بستری‌ها افزایش ۱۰۰ درصدی دارد

۱۴۰۰/۸/۱

همزمان با افزایش تعداد شهرهای قرمز و هشدار درباره شیوع موج ششم کرونا، یک نماینده مجلس از افزایش ۱۰۰ درصدی بستری‌ها خبر داده است.

علی‌اصغر باقرزاده، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، روز شنبه اول آبان بدون اشاره به جزییات گفت که تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در برخی نقاط ایران حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

او تاکید کرد که موجود موج ششم کرونا «حتما در راه است» و ستاد کرونا نباید این مساله را کوچک و ساده بگیرد.

با این حال پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری کرونا، گفت که تعداد بیماران در برخی استان‌ها افزایش یافته اما این افزایش چشمگیر و قابل توجه نبوده است.

او همچنین با تاکید بر اینکه رفتار ویروس قابل پیش‌بینی نیست، بار دیگر خواستار تدریجی شدن بازگشایی‌ها شد.

ابراهیم رئیسی نیز روز شنبه در ستاد کرونا خواستار آمادگی برای غافلگیر نشدن در مقابل موج احتمالی ششم شیوع کرونا شد و در عین حال گفت که بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس «می‌تواند بستری مناسب برای آموزش عمومی و موثر در زمینه اقدامات پیشگیرانه در برابر کرونا باشد.»

این سخنان در حالی بیان شده که شماری از متخصصان و همچنین مسئولان و نمایندگان مجلس بازگشایی مدارس و برخی از مراکز دیگر را «شتاب‌زده» و «اقدامی انتحاری» خوانده‌اند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، تعداد شهرهای قرمز کرونا افزایش یافته و در حال حاضر ۱۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۹شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۸۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

از سوی دیگر بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور اداری و استخدامی، کارمندانی که واکسن نزده‌اند از روز شنبه حق حضور در محل کار خود را ندارند.

مقامات تعدادی از استان‌های ایران روز شنبه با استناد به این بخشنامه اعلام کردند که از ورود کارمندان واکسن‌نزده به محل کارشان جلوگیری خواهد شد.

بهروز حصاری، رییس اتاق اصناف البرز، نیز گفت که واحدهای صنفی در صورت امتناع کارکنان‌شان از تزریق واکسن تعطیل می‌شوند.

همزمان، مقامات پزشکی برخی استان‌ها نیز با اشاره به افزایش بیماران در روزهای اخیر، درباره شیوع موج ششم کرونا هشدار داده‌اند.

از جمله جواد حسینی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از افزایش مراجعه بیماران سرپایی خبر داد و گفت: با هشدار اولیه جهت ورود به موج جدید کرونا مواجه هستیم.

در همین حال غلامرضا شریف‌زاده، دبیر ستاد کرونا در خراسان جنوبی، خبر داد که تعداد مبتلایان در هفته آخر مهرماه نسبت به دهه دوم شهریور ۳۷ درصد افزایش داشته است.

خبرگزاری صدا و سیما نیز در گزارشی نوشت که تعداد بیماران در استان خراسان جنوبی به زیر ۴۰۰ نفر در روز رسیده بود اما بار دیگر به صورت نگران‌کننده‌ای رو به افزایش است.

محمد جمالیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک، نیز اعلام کرد که کرونا در حال اوج‌گیری دوباره است.

همچنین جواد آقازاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، بستری شدن ۲۲۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته در استان آذربایجان غربی را نشان‌دهنده ادامه وضعیت نامناسب این استان دانست.

تازه‌ترین خبرها

نگاه روز
اخبار
چهره‌ها - بلژیک

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید