آمریکا: مذاکرات احیای برجام باید دقیقا از نقطه‌ای که متوقف شد از سر گرفته شود

۱۴۰۰/۸/۱

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که ایالات متحده و کشورهای عضو برجام معتقدند که مذاکرات احیای برجام باید دقیقا از نقطه‌ای که متوقف شد از سر  گرفته شود.

پرایس در نشست خبری روز جمعه خود با اشاره به گفت‌وگوهای رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، در پاریس با همتایان خود از بریتانیا، فرانسه و آلمان درباره چگونگی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفت‌: «به اعتقاد ما مذاکرات وین برای احیای برجام باید در اسرع وقت و دقیقا از همان جایی که پس از دور ششم متوقف شد، از سرگرفته شود.»

او افزود: قدرت‌های جهانی عضو برجام همچنین توافق نظر دارند که دیپلماسی همچنان «موثرترین راه دائم و قابل راستی‌آزمایی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای است.»

پرایس خاطرنشان کرد که رابرت مالی در جریان دیدارهای خود با کشورهای متحد آمریکا در خلیج فارس و اروپا، با آنها درباره فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و تلاش‌ها برای احیای برجام گفت‌وگو کرده است.

راب مالی که پیشتر برای رایزنی درباره برنامه هسته‌ای ایران و سایر نگرانی‌های مربوط به این کشور به امارات، قطر و عربستان سعودی سفر کرده بود در روزهای آینده به واشینگتن برمی‌گردد.

مالی همچنین در توییتی نوشت که در پاریس با معاون وزیر خارجه کره جنوبی دیدار کرده است. او گفت: «ما درباره تلاش‌های کشورهایمان در زمینه ازسرگیری مذاکرات برجام در وین و احیای توافق هسته‌ای [ایران] گفت‌وگو کردیم.»

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که برای ایران «ضروری و حیاتی» است که به فعالیت‌های بی‌سابقه‌اش که برخلاف برجام است پایان دهد و بلافاصله همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از سربگیرد.

او افزود که فرانسه با آلمان، بریتانیا و آمریکا درباره مسائل پیرامون برجام در حال رایزنی است.

در همین حال، اختلاف موضع آمریکا و اسرائیل درباره چگونگی برخورد با پرونده هسته‌ای ایران ادامه دارد.

به گزارش جوییش اینسایدر، نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، روز جمعه در یک سخنرانی با اشاره به دیدار اخیر خود با یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، گفت «به نظر می‌رسد اسرائیل متوجه نیست» که خروج آمریکا از برجام، ایران را قادر کرد که در برنامه هسته‌ای خود پیشرفت کند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
امروز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید