دو راننده بازداشت‌شده ایرانی در جمهوری آذربایجان آزاد شدند

۱۴۰۰/۷/۲۹

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، خبر داد دو راننده ایرانی که شهریورماه در جمهوری آذربایجان بازداشت شده بودند روز پنجشنبه آزاد و تحویل سفارت ایران در باکو شدند.

این دو راننده که اسامی آن‌ها شهرود نوروزی و جعفر برزگر ذکر شده است به اتهام «ورود غیرقانونی» به منطقه خان‌کندی قره‌باغ، از مناطق آزادشده سال گذشته جمهوری آذربایجان در جنگ با ارمنستان، بازداشت شده بودند.

روابط دو کشور پس از بازداشت این دو راننده و سخنان مقامات دو کشور دچار تنش شد و رییس جمهوری آذربایجان به رزمایش‌های ایران در نزدیکی مرز این کشور اعتراض کرد.

هفت کیلومتر از جاده گوروش‌-قاپان به ارمنستان از مناطق آزاد‌شده آذربایجان در قره‌باغ کوهستانی عبور می‌کند.

در نهایت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ایران روز سه‌شنبه ۲۷ مهر از رانندگان ایرانی خواست که از طریق ارمنستان وارد مناطق قره‌باغ و لاچین جمهوری آذربایجان نشوند و از امضای هر گونه قرارداد تجاری با منطقه قره باغ و صدور اسناد حمل کالا (بارنامه) به این منطقه خودداری کنند.

وبسایت نورنیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران، این اطلاعیه را «ایستگاه پایانی سوء تفاهم در روابط تهران و باکو» خوانده و خواستار آزادی دو راننده ایرانی شده بود.

سورن پاپیکیان، معاون نخست وزیر ارمنستان، در دیدار با عباس ظهوری، سفیر ایران در ایروان، گفته بود که ارمنستان در حال احداث جاده جایگزین برای مسیر گوریس - قاپان است و احداث این جاده حدود دو ماه دیگر به پایان می‌رسد.

تازه‌ترین خبرها

پنجره
خلاصه خبرها
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید