معاون شهردار تهران: مسئولان باید مهاجران افغانستان را به کشورشان بازگردانند

۱۴۰۰/۷/۲۸

امین توکلی‌زاده، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران، از دستگاه‌های مسئول خواست «به هر نحو ممکن» جلوی مهاجرت شهروندان افغانستان به ایران را بگیرند و افرادی را هم که مهاجرت کرده‌اند به این کشور بازگردانند.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت تهران از حضور اتباع مهاجر افغانستان «اشباع» شده و باید جلوی ورود حجم جدید مهاجران به پایتخت ایران گرفته شود.

توکلی‌زاده افزود: «دستگاه‌های مسئول موظف‌اند ابتدابه هر نحو ممکن جلوی مهاجرت اتباع افغانستان به ایران را بگیرند و افرادی را که مهاجرت کرده‌اند، برگردانند و از مرزها رد کنند، زیرا تهران وضعیت مناسبی در این زمینه ندارد.»

به گفته این مقام شهرداری، با ظرفیت‌های شهری موجود در تهران نمی‌توان حجم جدیدی از مهاجران را داشت.

معاون شهرداری گفت این مهاجران به طور قانونی باید برگردند و «ما موظف نیستیم که همه مهاجران را بپذیریم و کسی را به طور غیرقانونی در کشور سکنی دهیم».

مسئولان استان تهران می‌گویند در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مهاجر قانونی و به همین میزان نیز مهاجر غیرقانونی افغان در تهران ساکن‌اند.

پس از آنکه طالبان حکومت را در افغانستان به دست گرفت جمع کثیری از شهروندان این کشور از ترس جانشان در حال فرار از افغانستان‌اند و یا خواستار پناهندگی به کشورهای دیگر.

پیشتر، احمد وحیدی، وزیر کشور ایران هم گفته بود از شهروندان افغان می‌خواهد به مرز ایران مراجعه نکنند «چون امکان پذیرش مهاجران در کشور کم است».

سازمان‌های بین‌المللی هشدار داده‌اند با توجه به شرایط اقتصادی، امنیتی و حقوق بشری در افغانستان امکان ایجاد موج جدیدی از پناهجویان به سمت کشورهای همسایه و ایران وجود دارد.

ایران ۱۴۰۰
خبر شامگاهی
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید