منابع دیپلماتیک:رابرت مالی روز جمعه با مقام‌های ارشد فرانسه، آلمان و بریتانیا دیدار می‌کند

۱۴۰۰/۷/۲۹

منابع دیپلماتیک گفتند که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پس از سفر خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس، به پاریس می‌رود تا در آنجا درباره تلاش‌های موجود برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام با نمایندگان بریتانیا، آلمان و فرانسه دیدار کند.

رویترز چهارشنبه به نقل از سه دیپلمات آگاه گزارش داد که مالی در سفر خود به پاریس با معاونان سیاسی وزیران خارجه این سه کشور اروپایی دیدار خواهد کرد.

یکی از این دیپلمات‌ها در گفت‌وگو با رویترز ابراز امیدواری کرد در نتیجه دیدار مالی با نمایندگان سه کشور اروپایی، اگر ایران بخواهد باز هم برای خود «زمان بخرد» و بازگشت به مذاکرات وین را به تاخیر بیاندازد، قدرت‌های جهانی برای اقدام‌های بعدی خود چشم‌انداز مشخص‌تری داشته باشند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در حال حاضر در سفر به کشورهای خلیج فارس به سر می‌برد، روز چهارشنبه با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، بن فرحان و رابرت مالی درباره مذاکرات اتمی ایران و «تقویت اقدامات مشترک برای توقف حمایت ایران از شبه‌نظامیانی که امنیت و ثبات منطقه و جهان را تهدید می‌کنند» گفت‌وگو کردند.

با وجود تاخیر جمهوری اسلامی در بازگشت به مذاکرات هسته‌ای و در حالی که اسرائیل از لزوم بررسی گزینه‌های دیگر در قبال ایران سخن می‌گوید، دولت بایدن بر حل مساله هسته‌ای ایران بر مبنای برجام تاکید دارد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت که وقتی آمریکا جزو برجام بود، برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران شفافیت وجود داشت، اما نبود این شفافیت در شرایط کنونی بر خلاف منافع ملی ایالات‌ متحده است.

در همین حال، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای که در واشینگتن‌پست منتشر شده، گفت که جمهوری اسلامی از او دعوت کرده تا برای دیدار با مقام‌های ایران طی روزهای آینده به این کشور سفر کند.

گروسی گفت چند روز آینده در موفقیت یا شکست مذاکرات برجام نقش «تعیین‌کننده» دارد.

خبر ورزشی
اخبار
اقتصاد و بازار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید