مدیرکل آژانس: نظارت بر فعالیت‌های اتمی ایران دیگر کامل نیست، باید با وزیر خارجه دیدار کنم

۱۴۰۰/۷/۲۷

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هشدار داد که اقدامات جایگزین و موقت کنونی برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دیگر «کامل» نیست و او نیاز دارد برای تقویت نظارت آژانس فورا با وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.

گروسی در گفت‌وگو با فایننشال تایمز که روز سه‌شنبه ۲۷ مهر منتشر شده، گفت: «من نتوانستم با وزیر خارجه [جدید] ایران گفت‌وگو کنم. باید در سطح سیاسی این تماس را داشته باشم. این یک امر ضروری است. بدون آن نمی‌توانیم یکدیگر را درک کنیم.»

او آخرین بار در شهریور به ایران سفر کرد و در دیدار با محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی این کشور، درباره تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی آژانس در ایران به توافق رسید.

مدیرکل آژانس قرار است بار دیگر به ایران سفر کند، اما هنوز تاریخ مشخصی در این زمینه از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی تعیین نشده است.

به گزارش رویترز، او روز سه‌شنبه همچنین به خبرنگاران گفت پیش‌بینی می‌کند به زودی درباره زمان سفرش به ایران خبری منتشر شود و انتظار دارد این سفر پیش از نشست شورای حکام آژانس در ماه آینده میلادی باشد.

گروسی تاکید کرد انتظارات او بر اساس گفت‌وگوهایش با مقام‌های ایرانی است و جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد. او با این حال گفت آژانس توانسته دوربین‌هایش در همه سایت‌های هسته‌ای ایران به جز مجتمع تسا در کرج را سرویس کند.

«چند ماه» تا دستیابی ایران به مواد لازم بمب اتمی

گروسی همچنین به فایننشال تایمز گفت ایران «ظرف چند ماه» از مواد کافی برای ساخت سلاح هسته‌ای برخوردار خواهد بود، اما با این حال اضافه کرد فکر نمی‌کند ایران به دنبال چنین سلاحی باشد.

به گفته مدیرکل آژانس، زمان لازم برای دستیابی به بمب اتمی به طور مداوم در حال کاهش است زیرا ایران اورانیوم بیشتری را با سانتریفیوژهای کارآمدتری غنی می‌کند. او تاکید کرد: «این زمان کوتاه‌تر و کوتاه‌تر می‌شود.»

گروسی گفت او روز گذشته به دوربین‌های نظارتی دوباره نصب شده در مجتمع تسا، تاسیسات تولید سانتریفیوژ در کرج، نیاز داشت.

اوایل مهرماه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران در تصمیمی مغایر با توافق اخیر اجازه تغییر کارت حافظه دوربین‌های این مجتمع را به بازرسان نداده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی از این رفتار خود در برابر آژانس دفاع کردند و نماینده ایران در وین گفت که دوربین‌های مجتمع تسا جزو تفاهم با آژانس نیست.

مجتمع تسا چند ماه قبل بنا بر گزارش‌های اعلام شده مورد «خرابکاری» قرار گرفت و سازمان انرژی اتمی ایران از گروسی خواست این موضوع را محکوم کند.

این مجتمع یکی از مکان‌هایی است که ایران موافقت کرده بود بازرسان آژانس به آن دسترسی داشته باشند، اما بر اساس گزارش‌ها در حمله ماه ژوئن علیه این تاسیسات یکی از چهار دوربین آژانس در این مرکز از بین رفت و فیلم دوربین تخریب شده نیز موجود نیست.

گروسی به فایننشال تایمز گفت: «این مشکل درباره مجتمع کرج وجود دارد و من در حال کار کردن در این زمینه‌ام. اقدامات جایگزین ما به شدت آسیب دیده و کامل نیست. اما بدون ارزش هم نیست.»

فایننشال تایمز نوشت مقام‌های غربی امیدوارند که مذاکرات هسته‌ای ایران ماه آینده و پیش از نشست سه‌ماهه بعدی شورای حکام آژانس از سرگرفته شود.

گروسی روز دوشنبه در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره اختلاف میان ایران و آژانس درباره دسترسی به تاسیسات هسته‌ای این کشور گفت‌وگو کرد.

این دیدار در حالی برگزار ‌شد که وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر با وزرای خارجه اسرائیل، عربستان سعودی و امارات و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد ایران و برنامه هسته‌ای این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
جنگ ایران و عراق
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید