وزیرخارجه آمریکا در دیدار با گروسی بر لزوم توقف اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای ایران تاکید کرد

۱۴۰۰/۷/۲۸

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور، در دیدار خود با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر لزوم پایبندی ایران به تعهدات راستی آزمایی هسته‌ای، توقف اقدامات تحریک‌آمیز و بازگشت ایران به دیپلماسی، تاکید کرد.

بنابر بیانیه وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن در جریان دیدار خود با گروسی ضمن اعلام حمایت قاطع ایالات متحده از آژانس بین المللی انرژی اتمی، تاکید کرد که انجام ماموریت آژانس برای راستی آزمایی جهانی در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، از جمله در مورد ایران، ضرورت دارد.

از سوی دیگر، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه در جریان سفر خود به واشینگتن درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران و سایر موضوع‌های مرتبط با منع گسترش سلاح‌ هسته‌ای، با اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز گفت‌وگو کرد.

این گفت‌وگوها در حالی صورت می‌گیرد که گروسی در مصاحبه‌ای با بلومبرگ ابراز امیدواری کرد طی چند روز آینده برای مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران به تهران سفر کند.

از سوی دیگر، مخالفت‌های جمهوری‌خواهان کنگره با رویکرد دولت بایدن نسبت به برنامه هسته‌ای ایران ادامه دارد. به گزارش پولیتیکو، تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه، تایید صلاحیت باربارا لیف، نامزد دولت آمریکا برای پست ریاست اداره خاورمیانه وزارت خارجه آمریکا، را به حالت تعلیق درآورده است.

کروز می‌گوید لیف به دروغ گواهی داده که دولت بایدن نمی‌خواهد فشار بر ایران را در ازای بازگشت به برجام کم کند.

در همین حال، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در جریان سفر خود به خاورمیانه در دوحه با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، درباره همکاری‌های دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای به ویژه ایران گفت‌وگو کردند.

مالی همچنین در تماسی تلفنی با وزیر خارجه بحرین درباره مذاکرات هسته‌ای ایران، تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام و نگرانی‌های مشترک در این زمینه،  گفت‌وگو کردند.

وال استریت ژورنال نیز روز سه‌شنبه در مقاله‌ای نوشت که بر خلاف فتوای علی خامنه‌ای علیه سلاح هسته‌ای و نظر جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره اینکه ایران در حال حاضر برای ساخت سلاح‌ها اقدام نمی‌کند، جمهوری اسلامی به محض اینکه بتواند سلاح‌ هسته‌ای خواهد ساخت و برای آن توجیهی ارائه خواهد کرد.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید