وزیر امور خارجه ایران: مذاکرات وین باید از نقطه خروج ترامپ از برجام آغاز شود

۱۴۰۰/۷/۲۵

به گفته تعدادی از نمایندگان مجلس، وزیر خارجه ایران روز یکشنبه در جلسه غیر علنی، از آغاز مذاکرات با قدرت‌های اروپایی در روز پنجشنبه در بروکسل خبر داده و گفته که مذاکرات باید از نقطه‌ای که آمریکا از برجام خارج شد، شروع شود.

روز یکشنبه جلسه غیر علنی مجلس ایران با حضور حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، برگزار شد.

به گفته احمد علیرضا بیگی، نماینده  تبریز در مجلس، امیرعبداللهیان در این جلسه گفته که مذاکرات ایران با  نمایندگان قدرت‌های اروپایی در بروکسل آغاز خواهد شد.

در سفر انریکه مورا، معاون سرویس اقدام اتحادیه اروپا، به تهران در روز ۲۲ مهر، توافق شد که تیم مذاکره‌کننده جدید ایران دو هفته دیگر در بروکسل با هماهنگ‌کننده مذاکرات برجام دیدار کند.

در همین حال پولیتیکو به نقل از یک دیپلمات بلندپایه که نامش ذکر نشده، اعلام کرد که مذاکرات بروکسل نمی‌تواند جایگزین نشست اعضای برجام و مذاکرات غیر مستقیم بین ایران آمریکا در وین باشد.

این نشریه به نقل از مقام‌های اروپایی گزارش داده بود که انریکه مورا در سفر به تهران نتوانست مقام‌های جمهوری اسلامی را به بازگشت به این گفت‌وگوها متعهد کند.

به گفته علیرضا سلیمی، عضو هیات رییسه مجلس، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه، در جلسه غیر علنی روز یکشنبه مجلس، سیاست جدید اتمی ایران را «عمل در برابر عمل» خوانده است.

بر اساس این گزارش، او گفته که مذاکرات وین باید از نقطه‌ای که ترامپ از برجام خارج شد، شروع شود و آمریکا قبل از مذاکرات «اقدام جدی» انجام دهد.

مقام های اروپا و آمریکا در هفته های گذشته بارها خواستار آغاز سریع‌تر مذاکرات وین شده‌اند.

در همین حال رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، ۲۳ مهر پیش از سفر خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس گفته بود که ترجیح ایالات متحده همچنان دیپلماسی است، اما خاطرنشان کرد که رایزنی‌ها درباره سایر گزینه‌ها در حال افزایش است.

در همان روز فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، خواستار از سرگیری «سریع» مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات متحده و ایران برای احیای برجام شد و گفت شتاب فعالیت‌های هسته‌ای ایران، جهان را در «موقعیتی بسیار خطرناک» قرار داده است.

تازه‌ترین خبرها

ایران ۱۴۰۰
تیتر اول
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید