کمیته مطالعات واکسیناسیون: گزارشی که درباره تاثیر پنج درصدی سینوفارم منتشرشد هنوز ناقص است

۱۴۰۰/۷/۲۴

در ادامه واکنش‌ها به گزارش مربوط به تاثیر ۵ درصدی واکسن سینوفارم در ابتلا به کرونا، یک مقام وزارت بهداشت تاکید کرد این گزارش در حال تکمیل است.

مسعود یونسیان، رییس کمیته مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت، روز شنبه برداشت رسانه‌های خارج از کشور از این گزارش را «مغرضانه» خواند و گفت مجریان مطالعه آنالیزهای تکمیلی بر روی داده‌ها انجام می‌دهند و «منتظریم این مطالعه را با جزییات بیشتر دریافت کنیم.»

یونسیان گفت که بر اساس همان گزارش، تاثیر واکسن سینوفارم در پیشگیری از بستری ۵۵ درصد، و در پیشگیری از مرگ ۶۵ درصد است و هدف اصلی از واکسیناسیون نیز کاهش مرگ است.

«مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت» در نامه‌ای، با استناد به تحقیق بر روی ۳۸۰ هزار نفر در شیراز، گفته بود «میزان تاثیر واکسن سینوفارم در جلوگیری از عفونت» و ابتلا به ویروس کرونا فقط ۵ درصد است.

در این نامه که کامران باقری لنکرانی، وزیر اسبق بهداشت و عضو فرهنگستان علوم پزشکی، آن را تایید کرد همچنین گفته شده بود میزان تاثیر واکسن سینوفارم در جلوگیری از بستری ۵۵.۸ درصد و تاثیر این واکسن در جلوگیری از مرگ ۶۵ درصد است.

رییس کمیته مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت همچنین خبر داد که وزارت بهداشت در حال تحقیق درباره اثربخشی واکسن‌های تزریق‌شده در ایران است و احتمالا نتایج اولیه آن در نیمه آبان استخراج می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
گفت‌وگوی ویژه
پنجره

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید