گزارش منسوب به سازمان برنامه و بودجه: در صورت تداوم تحریم‌ها دلار به ۲۸۵ هزار تومان می‌رسد

۱۴۰۰/۷/۲۴

بنابر گزارش‌ها، معاونت امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه گفته است در صورت تداوم تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، قیمت هر دلار آمریکا در شش سال آینده به حدود ۲۸۵ هزار تومان خواهد رسید.

در گزارش منسوب به این معاونت، متغیرهای اصلی اقتصاد ایران برای دو سناریوی احتمالی «رفع تحریم‌ها» یا «تداوم تحریم‌ها» برای دوره زمانی شش ساله ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۶ بررسی شده است.

بر اساس سناریوی تداوم تحریم‌ها، پیش‌بینی شده که نرخ رشد اقتصادی در سال جاری ۸ درصد، نرخ تورم ۴۱ درصد و قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ۲۵ هزار تومان خواهد بود.

در این سناریو پیش بینی‌ای برای نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۶ نشده اما به این نتیجه رسیده که اگر تحریم‌ها ادامه داشته باشد در آن سال، نرخ تورم به ۶۵ درصد خواهد رسید.

بنابر سناریوی رفع تحریم‌ها نیز پیش‌بینی شده در سال جاری نرخ تورم ۳۴ درصد خواهد بود و قیمت دلار در بازار آزاد به ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش خواهد یافت.

با این حال این گزارش گفته است در صورت رفع تحریم‌ها با اینکه رشد اقتصادی یکباره در سال جاری افزایش می‌یابد اما این رشد در سال‌های آینده بار دیگر کاهش می‌یابد و در سال ۱۴۰۶ به ۳ درصد خواهد رسید.

همچنین در سناریوی رفع تحریم‌ها، برای سال ۱۴۰۶ نرخ تورم معادل ۲۵ درصد و قیمت هر دلار آمریکا بیش از ۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

اگرچه مقام‌های سازمان برنامه و بودجه وجود چنین گزارشی را تکذیب کرده‌اند، اما بازار آزاد ارز به انتشار پیش‌بینی‌های این گزارش واکنش نشان داده است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید