وزیر ارتباطات: بررسی طرح محدودتر کردن اینترنت از روز یکشنبه در مجلس آغاز می‌شود

۱۴۰۰/۷/۲۳

به گفته وزیر ارتباطات، بررسی طرح محدودتر کردن اینترنت، معروف به طرح صیانت، از دو روز دیگر در مجلس آغاز می‌شود؛ وزیر ارتباطات همچنین از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در سه سال آینده خبر داد.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز جمعه ۲۳ مهر گفت: «برای روز یکشنبه که زمان رسیدگی به طرح صیانت از فضای مجازی است، نماینده خود را معرفی کرده ایم و حضور فعالی برای ارتقا این طرح خواهیم داشت.»

او همچنین گفت که این طرح «علاوه بر نقاط مثبت، نقاط چالش برانگیزی دارد.»

طرح محدودتر کردن اینترنت، معروف به «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» تاکنونی با اعتراضات فراوانی همراه بوده است اما مرتضی آقاتهرانی، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، در روزهای گذشته چندین بار گفت که نمایندگان مصمم به تصویب این طرح هستند.

او روز پنجشنبه گفت: «چون باور داریم این طرح اصولی و درست است باید محکم پای آن ایستاد.»

با تصویب مجلس، این طرح در صحن علنی بررسی نخواهد شد و پرداختن به جزییات آن در یک کمیسیون ویژه و بدون پخش زنده صورت خواهد گرفت و پس از تصویب در این کمیسیون، مستقیما به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.


شبکه ملی اطلاعات؛ سه سال دیگر

وزیر ارتباطات ایران در اظهارات روز جمعه‌اش همچنین گفت که شبکه ملی اطلاعات سه سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

او گفت شبکه ملی اطلاعات در هشت سال گذشته حدود ۴۰ درصد پیشرفت داشته و سه سال دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید.

ابراهیم رئیسی ۲۰ شهریور به وزارت ارتباطات و همچنین مرکز ملی فضای مجازی دستور داده بود که تکمیل شبکه ملی اطلاعات را با جدیت پیگیری کنند.

مقام‌های دولت روحانی پیش از این اعلام کرده‌ بودند که ۸۰ درصد شبکه ملی اطلاعات آماده شده است.

حکومت ایران از چند سال پیش طرحی به نام «شبکه ملی اطلاعات» را دنبال می‌کند که هدف آن ایجاد یک شبکه جدا و مستقل از اینترنت جهانی در ایران است.

فعالان حقوق بشر و نهادهای فعال در زمینه آزادی اطلاعات بارها از این طرح مقام‌های جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده‌اند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر پیشین ارتباطات، سال گذشته گفته بود که فقط در یک مورد بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات هزینه شده است. این مبلغ ۲۶ برابر بودجه وزارت ارتباطات و ۶۶ برابر بودجه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران در یک سال است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
جنگ ایران و عراق
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید