هشدار مقام‌های آمریکایی نسبت به پیامد عدم تمایل عملی ایران برای از سرگیری مذاکرات

۱۴۰۰/۷/۲۳

مقام‌های آمریکایی با انتقاد از عدم تمایل عملی جمهوری اسلامی برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام، هشدار دادند که در صورت ادامه این رویکرد از سوی ایران، تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای موفق نخواهد بود.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنج‌شنبه در نشست خبری خود با اشاره به اینکه ایالات متحده در تلاش بوده از راه‌های دیپلماتیک به احیای برجام کمک کند گفت: «اگر ایران بخواهد تقاضاهای بیشتری داشته و کم کاری کند، مذاکرات هسته‌ای موفق نخواهد شد.»

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره پیشنهاد اسرائیل درباره لزوم در پیش گرفتن طرح جایگزین در ارتباط با ایران در صورت شکست مذاکرات برجام گفت: «در حال حاضر تمرکز ما بر دیپلماسی است. در این مقطع درباره فرضیه‌ها اظهارنظر نمی‌کنم.»

از سوی دیگر، یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا به پولیتیکو گفت: «هر چه که از ایران می‌شنویم، می‌بینیم و نمی‌بینیم، نشان می‌دهد که آنها به بازگشت واقع‌بینانه به برجام علاقمند نیستند.»

لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال، نیز در توییتی به نقل از منابع آمریکایی نوشت که مقام‌های ایالات متحده انتظار ندارند سفر انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به ایران در از سرگیری مذاکرات احیای برجام نتیجه‌ای داشته باشد.

در همین حال، وزارت خارجه ایران اعلام کرد گفت‌وگوهای علی باقری، معاون سیاسی این وزارتخانه، با انریکه مورا روز پنج‌شنبه در تهران پایان یافت و طرفین توافق کردند که مذاکرات در روزهای آینده در بروکسل ادامه یابد.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران نیز اعلام کرد که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشور، در تماس تلفنی با همتای روسی خود سرگی لاوروف، گفت‌وگوها با انریکه مورا، معاون جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را مثبت خواند و گفت که دو طرف ضمن ابراز رضایت، برای تداوم آن ابراز آمادگی کردند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید