ده‌ها کشته و زخمی در تیراندازی و انفجار در بیروت؛ تانک‌های ارتش در خیابان‌ها مستقر شدند

۱۴۰۰/۷/۲۲

در پی تیراندازی سنگین در نزدیکی محل تجمع هواداران حزب‌الله لبنان در بیروت، دست کم شش نفر کشته و حدود ۶۰ نفر دیگر زخمی شدند. صدای انفجار نیز در این شهر شنیده شد.

وزیر کشور لبنان با تایید شمار کشته‌شدگان گفت گلوله سر افراد را هدف گرفته است. خبرگزاری رویترز هم نوشت یکی از کشته‌شدگان در تیراندازی‌های روز پنجشنبه ۲۲ مهر زنی بود که گلوله به او هنگامی که در خانه‌اش بود اصابت کرد.

جنبش‌ امل و حزب‌الله لبنان اعلام کردند افراد مسلح از بالای پشت‌بام به معترضان شلیک کرده‌اند و سر آنها را هدف قرار داده‌اند. این دو گروه در عین حال از هواداران خود خواستند خویشتن‌داری کنند.

حزب‌الله «نیروهای مسیحی لبنان» را عامل تیراندازی‌ها خواند.

سمیر جعجع، رهبر گروه «نیروهای لبنان» اما در توییتی این درگیری‌ها را محکوم کرد و گفت علت اصلی این اتفاق، سلاح‌های کنترل‌نشده و گسترده‌ای است که شهروندان را در هر مکان و زمان تهدید می‌کند.

سعد الحریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان هم درگیری‌های روز پنجشنبه در بیروت را یادآور جنگ داخلی ۱۹۷۵-۱۹۹۰ خواند و گفت این درگیری در همه سطوج غیرقابل قبول است.

ارتش لبنان در بیانیه‌ای گفت که گروهی از معترضان که قصد پیوستن به تجمع را داشتند در مسیر حرکت به سمت کاخ دادگستری در منطقه طیونه هدف گلوله قرار گرفتند.

علاوه بر این، صدای دست‌کم یک انفجار نیز در بیروت شنیده شد و برخی رسانه‌ها آن را به شلیک یک راکت‌انداز نسبت دادند. هنوز هیچ مقام رسمی این خبر را تایید نکرده است.

در پی بروز خشونت‌ها، نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، خواستار خویشتنداری و حفظ آرامش از سوی همه طرف‌ها شد و از نیروهای ارتش خواست عاملان خشونت را دستگیر کنند.

به گزارش رویترز، تانک‌های ارتش در برخی خیابان‌های بیروت مستقر شده و ارتش از شهروندان خواسته است خیابان‌ها را ترک کنند.

تیراندازی‌های روز پنجشنبه هنگامی آغاز شد که هواداران گروه‌های حزب‌الله و امل با برگزاری تجمعی در مقابل کاخ دادگستری، خواستار برکناری قاضی پرونده انفجار سال گذشته در بندر بیروت شدند.

انفجار شدیدی که سال گذشته در بندر بیروت روی داد بیش از ۲۰۰ کشته برجای گذاشت.

بسیاری از شهروندان لبنان خواستار قاطعیت در روند تحقیقات و شناسایی مسئولان حادثه شده‌اند، اما گروه حزب‌الله می‌گوید تحقیقات جانبدارانه بوده است.

امروز
اقتصاد و بازار
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید