تحت فشارها، تحقیقات درباره انفجار بیروت برای دومین بار در کمتر از یک ماه متوقف شد

۱۴۰۰/۷/۲۰

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع قضایی از توقف تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت برای دومین بار در کمتر از سه هفته اخیر خبر داد.

این خبرگزاری روز سه‌شنبه ۲۰ مهر اعلام کرد این توقف پس از آن صورت گرفت که دو سیاستمداری که تحت پیگرد قضایی قرار دارند شکایتی جدید علیه طارق بیطار، قاضی بازپرس پرونده ارائه کردند.

انفجار بیروت که در تابستان سال گذشته روی داد و منجر به مرگ بیش از ۲۰۰ نفر شد، یکی از بزرگترین انفجارهای غیرهسته‌ای به شمار می‌رود.

رویترز نوشت بیطار تحت فشار شدید گروه‌هایی است که او را به داشتن «انگیزه‌های سیاسی» در تحقیقاتش درباره انفجار بیروت متهم می‌کنند و کارزاری علیه او به راه انداخته‌اند.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، روز دوشنبه اعلام کرد که این گروه خواستار حذف بیطار از پرونده تحقیقات انفجار بیروت است.

پیشتر این تحقیقات در اواخر ماه سپتامبر بر اساس شکایتی که بی‌طرفی بیطار را زیر سوال می‌برد متوقف شده بود، اما دادگاه این شکایت را رد کرد و به قاضی اجازه داد فعالیت خود را ادامه دهد.

بیطار از زمانی که قاضی پیشین این پرونده بر اساس شکایت مشابهی کنار گذاشته شد، تحقیقات درباره انفجار بیروت را به پیش می‌برد.

او اندکی پیش از آخرین شکایت علیه او، دستور بازداشت علی حسن خلیل وزیر پیشین اقتصاد لبنان و یکی از سیاستمداران بلندپایه نزدیک به حزب‌الله را صادر کرده بود.

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید