مرزبانی جمهوری آذربایجان اظهارات فرمانده مرزبانی ناجا درباره حضور اسرائیل را رد کرد

۱۴۰۰/۷/۱۹

اداره مرزی دولتی آذربایجان اظهارات اخیر احمد علی گودرزی، فرمانده مرزبانی ناجا مبنی بر حضور نیروهای اسرائیلی در آذربایجان را «غیرواقعی» خواند و رد کرد.

به گزارش خبرگزاری آذری آپا، اداره مرزی دولتی آذربایجان روز دوشنبه ۱۹ مهر با انتشار بیانیه‌ای نوشت نیروهای هیچ دولت ثالثی هرگز در مرز دولتی آذربایجان «نبوده و نیستند و نخواهند بود.»

این اداره اضافه کرد ادعاهای مربوط به فعالیت نیروهای شبه‌نظامی خارجی در خاک جمهوری آذربایجان و همچنین استفاده از خاک آذربایجان توسط کشورهای ثالث برای اهدافی اطلاعاتی علیه ایران «دروغ است و حقیقت را منعکس نمی‌کند.»

اداره مرزی دولتی آذربایجان تاکید کرد اعمال کنترل مرزی و گمرکی در بخشی از جاده‌ای که خاک آذربایجان را به ارمنستان متصل می‌کند، حق حاکمیت جمهوری آذربایجان است.

این اداره دولتی آذربایجان همچنین اضافه کرد تاکنون جمهوری اسلامی در جلسات منظم و تبادل اطلاعات میان مرزبانی‌های دو کشور در سطوح مختلف، هیچ‌گونه اطلاعات یا مدرکی درباره آنچه فرمانده مرزبانی ناجا گفته است، ارائه نکرده است.

گودرزی به تازگی در یک برنامه تلویزیونی بدون آن که نامی از آذربایجان ذکر کند به طور کلی به کشورهای «مسلمان» همسایه ایران اشاره کرد و گفت اسرائیل در مرزهای ایران «سعی بر شیطنت دارد.»

او ادامه داد: «این اثبات شده است که حضور دارند، اما اینکه چند پایگاه داشته باشند اطلاعات دقیقی نیست.»

فرمانده مرزبانی ناجا مدعی شد که اسرائیل «در جاهای حساسی از نیروهای مسلح برخی از کشورهای همسایه ما خودشان را جا داده‌اند و عمدتا هم کار اطلاعاتی و جاسوسی انجام می‌دهند.»

تنش‌ها میان ایران و جمهوری آذربایجان از زمان بازداشت دو راننده ایرانی کامیون از سوی نیروهای آذربایجان افزایش یافته است.

آذربایجان از رانندگان ایرانی می‌خواهد که برای عبور از خاک آذربایجان عوارض پرداخت کنند، اما خامنه‌ای و دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند اسرائیل در تلاش برای «توطئه» در روابط دو کشور همسایه است.

تهران و باکو در روزهای اخیر چندین مانور نظامی برگزار کرده‌اند و تازه‌ترین آنها مانور نظامی جاری از سوی آذربایجان در دریای خزر است.

حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی روسیه بار دیگر اتهام‌ها علیه آذربایجان را تکرار کرد و گفت: «برخی از مداخلات خارجی منطقه را به سمتی می‌برد که ژئوپلیتیک منطقه و مرزها تغییر کند، گذرگاه‌های مرزی بسته و یا جابجا شود.»

او آذربایجان را به وارد کردن «تروریست‌ها» از زمان جنگ قره‌باغ متهم کرد و گفت همچنین اسرائیل «اقدامات تحریک‌آمیز در منطقه ما را «از طریق خاک جمهوری آذربایجان شروع کرده است.»

وزیر خارجه ایران با این حال اضافه کرد همانطور که وزیر خارجه ارمنستان به تهران سفر کرد، این فرصت وجود دارد که وزیر خارجه جمهوری آذربایجان هم به تهران سفر کند.

هفته گذشته در سفر وزیر خارجه ارمنستان به ایران، دو کشور درباره ایجاد یک راه جایگزین میان دو کشور که از خاک آذربایجان عبور نکند، گفت‌وگو کردند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
امروز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید