وزیر خارجه جمهوری اسلامی: نمی‌خواهیم کشور را به روسیه و چین گره بزنیم

۱۴۰۰/۷/۱۸

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت سیاست خارجی «نگاه به شرق» به معنای کنار گذاشتن غرب نیست و «ما حتما نمی‌خواهیم کشور را به روسیه و چین گره بزنیم».

امیرعبداللهیان در حاشیه سفر منطقه‌ای اخیرش به روسیه، لبنان و سوریه، روز یکشنبه به ایسنا گفت: «به غربی‌ها اعلام کردیم به هر حال ایران دست‌بسته باقی نمی‌ماند و در راستای منافع خود تصمیم می‌گیرد و پیش می‌رود.»

او ادامه داد: «به صراحت به غربی‌ها گفته‌ایم به خاطر سیاست‌های دنبال شده از سوی آمریکا و اجرا نکردن تعهدات‌تان در برابر ایران، روزبه‌روز ضرر می‌بینید و از برنامه‌های سرمایه‌گذاری و تعامل با ایران در حوزه‌های مختلف تجاری و اقتصادی دور می‌شوید.»

جمهوری اسلامی پس از خروج آمریکا از برجام، کشورهای اروپایی را به «بدعهدی» متهم کرد و سیاست نزدیکی به روسیه و چین را در پیش گرفت.

این در حالی است که توافق‌های جمهوری اسلامی با روسیه و چین در سال‌های اخیر با انتقادهای گسترده‌ای در ایران مواجه شده است.

همچنین چندی پیش رسانه‌ها از توافق نفتی جمهوری اسلامی با ونزوئلا در آمریکای جنوبی خبر دادند.

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات هسته‌ای نیز با اشاره به نقش معاونت سیاسی وزارت خارجه در انجام مذاکرات، بر استفاده از «خرد جمعی» برای پیشبرد آن تاکید کرد.

او گفت بخش سیاست‌گذاری مذاکرات هسته‌ای در شورای عالی امنیت ملی دنبال می‌شود و بخش مذاکره «جزو وظایف ذاتی وزارت خارجه است».


خلاصه خبرها
جنگ ایران و عراق
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید