مرکل در اسرائیل: در هفته‌های سرنوشت‌سازی برای آینده توافق اتمی با ایران قرار داریم

۱۴۰۰/۷/۱۸

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در سفر به اسرائیل با درخواست از جمهوری اسلامی برای بازگشت به مذاکرات اعلام کرد: «در هفته‌های سر‌نوشت‌سازی برای آینده توافق هسته‌ای با ایران قرار داریم.»

مرکل روز یکشنبه ۱۸ مهر در یک کنفرانس خبری مشترک با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل گفت: «ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و شی جین‌پینگ رییس جمهوری چین نیز مسئولیت دارند تا ایران را به میز مذاکرات بازگردانند.»

صدراعظم آلمان تاکید کرد: «اگر برجام آنچه را باید انجام دهد انجام ندهد، وضعیت بسیار دشوار خواهد بود، بنابراین هفته آینده برای این توافق بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.»

شش دور از مذاکرات جمهوری اسلامی با قدرت‌های جهانی درباره احیای برجام در وین برگزار شده و این مذاکرات با آغاز دولت ابراهیم رئیسی در ایران متوقف شد.

سفر مرکل به اسرائیل، هشتمین و آخرین سفر او به این کشور طی شانزده سال در اختیار داشتن مقام صدراعظمی آلمان است.

او با این حال گفت که امنیت اسرائیل برای «هر دولت آلمان» در اولویت قرار خواهد داشت.

این سفر که برای اوایل تابستان برنامه‌ریزی شده بود، به دلیل خروج نیروهای آمریکایی و متحدانشان از افغانستان به تعویق افتاد.

نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل هم در نشست خبری با مرکل تاکید کرد وظیفه دولت اسرائیل است که اطمینان حاصل کند ایران به سلاح اتمی دست نمی‌یابد.

او افزود: «دلیلی ندارد که با ایران کنار بیاییم. از نظر آنها، این نشانه ضعف است. ما مدام در حال مقابله با تلاش ایران برای ارسال سلاح به منطقه هستیم.»

نخست وزیر اسرائیل پیشتر در جریان سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل گفه بود برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی «از همه خطوط قرمز» عبور کرده است، ولی دولت اسرائیل اجازه نمی‌دهد تهران به سلاح اتمی دست یابد.»

خبرگزاری فرانسه نوشت اسرائیل می‌کوشد سه کشور اروپایی عضو برجام را از انعقاد توافق جدیدی با ایران که ممکن است در نهایت به جمهوری اسلامی اجازه دستیابی به سلاح‌ اتمی را بدهد، منع کند.

به تازگی ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است این کشور در این مقطع درباره گزینه‌های جایگزین برجام به صورت علنی اظهار نظر نمی‌کند، زیرا همچنان چارچوب برجام را در اختیار دارد که می‌تواند هم آمریکا و متحدانش را به نتیجه دلخواه برساند و هم ایران حاضر است با آن موافقت کند.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید