نشست وزرای خارجه آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی با محوریت پیمان ابراهیم و امنیت منطقه

۱۴۰۰/۷/۱۷

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد وزیر خارجه این کشور روز چهارشنبه میزبان همتایان اسرائیلی و اماراتی خود برای گفت‌وگو درباره توافق‌نامه ابراهیم و امنیت منطقه خواهد بود.

مقام‌های اسرائیلی به اکسیوس گفتند این نشست فرصتی برای گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای و فعالیت‌ منطقه‌ای ایران است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور هفته آینده با یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، و عبدالله بن زاید آل‌نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی، دیدار خواهد کرد تا درباره پیشرفت‌های حاصل‌شده در توافق‌نامه صلح ابراهیم و همچنین امنیت منطقه بحث و تبادل نظر کنند.

بنابر این بیانیه، بلینکن روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه، با همتایان اسرائیلی و اماراتی خود دیدارهای جداگانه و همچنین نشستی سه جانبه خواهد داشت.

وزارت خارجه آمریکا گفت: «آنها درباره پیشرفت‌های صورت گرفته از زمان امضای توافق‌نامه ابراهیم در سال گذشته میلادی، فرصت‌های همکاری در آینده و مسائل دوجانبه از جمله امنیت و ثبات منطقه بحث خواهند کرد.»

پایگاه خبری اکسیوس به نقل از چند مقام اسرائیلی گزارش داد که این نشست به ابتکار یائیر لاپید و عبدالله بن زاید برگزار شده و آنها از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، خواسته بودند با سفر به واشینگتن ملاقاتی داشته باشند.

به گزارش این پایگاه، در سال ۲۰۰۹ نیز سفیر امارات متحده عربی در واشینگتن و همتای اسرائیلی او با مراجعه به دولت باراک اوباما، نگرانی‌های خود را درباره ایران مطرح کردند.

مقام‌های اسرائیلی به اکسیوس گفتند که نشست هفته آینده وزیران خارجه آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی فرصتی برای ارائه نگرانی‌های اسرائیل و امارات درباره برنامه هسته‌ای و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران خواهد بود.

پیشتر مقام‌های اسرائیلی گفته بودند که وزیر خارجه اسرائیل در سفر به واشینگتن قصد دارد پیش از آغاز دوباره مذاکرات وین، پیامی را درباره ایران به آمریکا منتقل کند.

تازه‌ترین خبرها

تیتر اول
ایران ۱۴۰۰
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید