وزیر خارجه ایران: برای بازسازی بندر بیروت و ساخت دو نیروگاه برق در لبنان آماده‌ایم

۱۴۰۰/۷/۱۵

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران که به لبنان سفر کرده است، اعلام کرد جمهوری اسلامی حاضر است برای خارج کردن لبنان از «شرایط سخت کنونی» در هر حوزه‌ای به این کشور کمک کند.

امیرعبداللهیان روز پنجشنبه ۱۵ مهرماه در نشست خبری مشترک با عبدالله بوحبیب، همتای لبنانی‌اش، گفت: ما آمادگی داریم در صورت درخواست مقامات لبنان، نسبت به بازسازی بندر بیروت از طریق صادرات خدمات فنی و مهندسی اقدام کنیم.

او تصریح کرد ایران حاضر است برای حل بحران برق در لبنان، ظرف ۱۸ ماه دو نیروگاه برق با ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات در بیروت و جنوب لبنان بسازد.

امیرعبداللهیان با تمجید از نقش لبنان در ایستادگی در برابر اسرائیل گفت: «از بیروت با صدای بلند اعلام می‌کنیم ما یک کشور می‌شناسیم که فلسطین نام دارد و پایتخت آن قدس شریف است.»

او ساعاتی پیشتر نیز هنگام ورود به بیروت گفته بود جمهوری اسلامی با صدای بلند از لبنان حمایت می‌کند و «پیشنهاد‌های بهتر و جدیدتری برای کمک به شکست حصار اقتصادی لبنان» دارد.

در آستانه سفر حسین امیرعبداللهیان به بیروت، سومین کشتی حامل سوخت ایران برای حزب‌الله لبنان روز چهارشنبه به سوریه رسید.

این محموله نیز همچون دو محموله قبلی برای جلوگیری از تحریم نشدن لبنان توسط آمریکا، با تانکر از سوریه به لبنان منتقل خواهد شد.

پیش‌تر نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، انتقال سوخت از ایران با هماهنگی گروه حزب‌الله را «نقض حاکمیت ملی» این کشور خوانده بود.

در همین حال روز چهارشنبه ده‌ها نفر از مردم لبنان، از جمله اعضای احزاب سیاسی این کشور، در اعتراض به سفر حسین امیرعبداللهیان در بیروت دست به تظاهرات زدند و این سفر را بخشی از پروژه نفوذ ایران در لبنان خواندند.

تازه‌ترین خبرها

مستند کوتاه: ایلان ماسک، مرد رویاهای بی‌مرز
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید