وزیر خارجه آمریکا: به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که احیای برجام بی‌فایده خواهد بود

۱۴۰۰/۷/۱۴

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، هشدار داد با توجه به اقدام‌هایی که جمهوری اسلامی در نقض تعهدات خود در برجام انجام می‌دهد، فرصت برای احیای این توافق در حال پایان است و تلاش‌ها دارد به نقطه‌ای نزدیک می‌شود که در آن احیای برجام بی‌فایده خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه در نشستی خبری در پاریس گفت: «در حال نزدیک و نزدیک‌تر شدن به نقطه‌ای هستیم که دیگر صرف بازگشت به تعهدات برجام، منافع ناشی از این توافق را تضمین نخواهد کرد.»

بلینکن با اشاره به اینکه در تماس اخیر با همتای روسی خود، سرگی لاوروف، درباره برجام بحث و تبادل‌نظر کرده‌اند گفت: «فکر می‌کنم آمریکا و روسیه منافع مشترکی درباره بازگشت متقابل به تعهدات برجام دارند.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اینکه روسیه در روند مذاکرات برجام مشارکت «مهمی» داشته است گفت که در دیدار با لاوروف درباره بازگشت آمریکا به تعهدات خود در برجام و نیز لزوم تمایل متقابل ایران برای انجام این کار گفت‌وگو کردند.

بلینکن گفت که به همتای روسی خود خاطر نشان کرده که با توجه به اقداماتی که ایران در برنامه هسته‌ای خود انجام می‌دهد، فرصت برای احیای برجام و رسیدن به منافع مشترک واشینگتن و مسکو در این توافق در حال محدودتر شدن است.

پس از گفت‌وگوی لاوروف و بلینکن، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز که به مسکو سفر کرده، با همتای روسی خود درباره تلاش‌های جاری برای احیای برجام گفت‌وگو کردند.

لاوروف در این دیدار بر انجام سفرهای بیشتر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران تاکید دارد.

شنبه هفته گذشته، امیرعبداللهیان گفته بود آمریکا پیش از بازگشت ایران به مذاکرات وین، ١٠ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران را آزاد کند.

اما وب‌سایت اکسیوس به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی نوشت که واشینگتن صرفا برای از سرگیری مذاکرات برجام به ایران امتیاز نمی‌دهد.

امروز
ایران ۱۴۰۰
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید