وزیر خارجه ارمنستان در تهران: راه جایگزین میان دو کشور آماده بهره‌برداری است

۱۴۰۰/۷/۱۲

آرارات میرزویان، وزیر خارجه ارمنستان که به تهران سفر کرده، گفت در این سفر درباره یک راه جایگزین میان ایران و ارمنستان مذاکره شد و این راه «تقریبا آماده بهره‌برداری است.»

میرزویان روز دوشنبه ۱۲ مهر در یک کنفرانس خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود در تهران در این زمینه ادامه داد: «یکی از موضوعات مورد گفت‌وگوی امروز راه‌های ارتباطی و رفع محدودیت از این راه‌های ارتباطی بود.»

او اضافه کرد در گفت‌وگوهایش با امیرعبداللهیان «جزییات کاملی» از روند احداث راه‌ها و همه مسائلی که در این خصوص وجود دارد را ارائه داده است.

همچنین وزیر خارجه ایران در این کنفرانس خبری با تایید گفت‌وگوها درباره «بهره‌برداری از مسیر ترانزیتی ارمنستان» گفت: «ما در احیای جاده ترانزیتی و مسیر‌های رفت و آمد تریلرها و کامیون‌های دو کشور پروسه‌ای را تعریف کردیم که به سرعت عملیاتی و تکمیل خواهد شد.»

همزمان با سفر وزیر خارجه ارمنستان به تهران، خیرالله خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور نیز همراه با یک هیات فنی و مهندسی به ایروان سفر کرده است.

هدف از این سفر، «تصمیم‌گیری در مشارکت ایران در ساخت جاده تاتو در ارمنستان» اعلام شده است.

بحث درباره یک جاده جایگزین میان ایران و ارمنستان، پس از آن بالا گرفت که آذربایجان دو راننده ایرانی کامیون را که قصد داشتند از ایران به ارمنستان بروند بازداشت کرد.

بر اساس گزارش وبسایت رسمی وزارت راه و شهرسازی ایران، از مسیر حدود ۴۰۰ کیلومتری مرز نوردوز تا ایروان، آذربایجان بر حدود ۲۰ کیلومتر از مسیر حاکمیت دارد.

الهام علی‌اف، رییس جمهوری آذربایجان اعلام کرده رانندگان ایرانی برای عبور از این مسیر باید عوارض پرداخت کنند.

ایران قصد دارد با مشارکت در تکمیل جاده تاتو، مسیر دیگری جایگزین جاده گوریس – قاپان کند تا بدون نیاز به ورود به آذربایجان به ایروان برسد.

علاوه بر روابط دوجانبه اقتصادی میان ایران و ایروان، به نوشته رسانه‌های ایرانی،  رابطه ارمنستان با کشورهای اروپایی، پیوستن این کشور به سازمان جهانی تجارت و نقش ارمنستان در منطقه اوراسیا، برای تهران اهمیت بالایی دارد.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
تیتر اول
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید